Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi İşbirliğiyle “SmartBİGG Girişim Hızlandırma Programı Girişimcilik Semineri” düzenlendi.

KSÜ Ziraat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen seminer programının açılış konuşmasını üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Taner Okumuş yaptı. Öğrencilik döneminde bu gibi girişimcilik faaliyetlerinden haberdar olmanın ve bu programlardan faydalanmanın kariyer sürecine önemli katkılarının olduğunu ifade eden Rektör yardımcısı Okumuş, “TÜBİTAK BİGG ve onun ilk aşaması olan SmartBİGG size kariyer yaşamınızda referans olacak önemli bir program.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Hasan Kalyoncu Üniversitesinden Proje Uzmanı Mehmet Mete Yılmaz “SmartBİGG Girişim Hızlandırma Programı Girişimcilik Semineri” sunumunu gerçekleştirdi.

SmartBİGG programının Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bireysel Genç Girişim Programının (BİGG) 1’inci aşaması olduğunu belirten Yılmaz, program kapsamında girişimcilerin, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri için, fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerin desteklenmesi, böylece nitelikli girişimciliğin özendirilmesi ve uluslararası rekabet gücü olan, yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve hizmetleri geliştirebilen başlangıç firmalarının oluşturulmasının amaçlandığını söyledi.

Rasim Özdenören, Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi’nde Anıldı Rasim Özdenören, Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi’nde Anıldı

SmartBİGG programının genç girişimcilere 200 bin TL’ye kadar geri ödemesiz hibe desteği sağladığını ifade eden Mehmet Mete Yılmaz, “Program 2 aşamadan oluşuyor. 1’inci aşama TÜBİTAK’ın belirlediği uygulayıcı kuruluşlar tarafından sağlanmaktadır. Bu aşamada girişimcilere girişimcilik, iş modeli ve iş planı hazırlama gibi eğitimler verilmekte, ayrıca deneyimli mentorlar ile girişimciye teknik, ticari ve idari konularda destek sağlanmaktadır. Sağlanan destek sonrası girişimciler 2’nci aşama olan TÜBİTAK BiGG çağrısına başvuru yapabilmektedir.” dedi.

Yılmaz, program başvurusu ve program hakkında ayrıntılı bilgi için smartbigg.com adresinin ziyaret edilebileceğini söyledi. Girişimci adayları 8 kasım 2019 tarihine kadar SmartBİGG programına başvuruda bulunabilirler.