Çanakkale Savaşları'nda vatan savunması için canlarını hiçe sayıp, şehitlik mertebesine ulaşan binlerce kefensiz kahraman, bugün yaşanan bağımsızlığın teminatı olarak 107 yıldır Gelibolu Yarımadası'nda yatıyor.

Emotion’dan bir yenilik daha: Emotion Detox Deodorant Serisi Emotion’dan bir yenilik daha: Emotion Detox Deodorant Serisi

Yokluk içinde verilen zorlu mücadele sırasında gerek yaralarından, gerekse savaş esnasında vurulup şehit olan Mehmetçikler, çoğunlukla toplu mezarlara defnedildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Atatürk ve Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Barış Borlat, HİBYA'ya yaptığı açıklamada, Çanakkale Muharebeleri'nde şehitlerin defin işlemi için her alay ya da taburun muharebe hattı gerisinde ve ateşten korunaklı mahallerde mezarların oluşturulması ve bunların da kullanılan yer altı sularını bozmayacak şekilde yapılmasının istendiğini, bununla birlikte mümkün olursa mezarların bir metreden derin kazılarak, olası kokunun engellenmesine önem verildiğine işaret etti.