Kahramanmaraş'ta fırın işletmecilerinin artan maliyetler dolayısıyla kazanmadığını öne sürerek, fiyatları artırmak istemesine bir başka işletmeciden tepki geldi. "Marketlere, çerçilere 1.70'den verip, kendi üzerinizden para kazandıracağınıza vatandaşa ekmeği 2 liradan verin" dedi.

Kahramanmaraş'ta unlu mamüller ruhsatına karşın, fırın işletmecilerinin şikayeti üzerine işletmesine zabıtalar gelen Hasan Akkuş, hem gelen zabıtaya hem de fırıncılara tepki gösterdi. 

Kahramanmaraş'ta ekmek üzerinden 15 kişilik bir grubun rant peşinde olduğunu öne süren Akkuş, "Bu rant'ın içinde oda başkanı Erol Güneş'te mevcut. Bu olayın başını Erol Güneş çekiyor. Bu Erol Güneş 15-20 fırıncıdan aylık belli bir para topluyor. Gayrı resmi hiç bir dayanağı yok. Ve vekil tutmuşlar, avukat tutmuşlar, bu adamlar kendilerinden başka fırın açılmasın, kendilerinden başka ekmek üretmesin istiyorlar." dedi.

Bunu istemeyen kişilerin fırınlarının da yeterli hijyen koşullarını sağlamadığını anlatan Akkuş, "Kendilerinin pislik içinde hijyen koşullarının taşımadığı, sağlık koşullarının taşımadığı şartlarda, işletmeleri gezilsin kamerayla ani baskın yapılsın, işletmelerinde neler var, hamam böcekleri, fareler, pislikler, ekmek sepetleri kısaca örnek vereyim, yerlerde sürünüyor pislik içinde, o sepetlerin içine ekmek düzülüyor, halka gönderiliyor, tekrar yine onların içine ekmek konuluyor. Sağlık hijyen neresinde bunun. Ve bunlar belediyeye zabıtaya baskı yapıyorlar, bu işletmeler unlu mamul ruhsatıyla ekmek üreten, evet ekmek üretiyoruz ama sağlık ve hijyen bir şekilde vatandaş gelip ekmeğini, simidini bizzat alıyor. Dışarıya ekmek göndermiyoruz." ifadelerine yer verdi.

Fırıncıların para toplayıp oda başkanına verdiğini ve bu toplanan paraları birilerine pay ettiklerini iddia eden Akkuş şöyle konuştu:

"Bu işletmelere müsade edilmesin diye. İşletmelerde ekmek çıkmasın diye para toplanıyor. Fırıncılar ne yapıyor? para kazanmıyoruz diyorlar. Peki maliyetler arttı para kazanmıyorlarsa niye markete, bakkala 1 lira 70 den 1 lira 60 kuruştan kuruştan ekmek veriyorsunuz? Kazanmıyorsanız vermeyin o zaman. Bakkal senin sırtından para kazanıyor. Kapıcı senin sırtından para kazanıyor. Sermaye koymamış, kdv ödemiyor. Vergi ödemiyor. Sen cımalarken, birilerine para kazanmıyorum diye saldırırken, birileri de senin sırtından milyonlar kazanıyor, peki bunun suçu kimde? Bu 8 tane ekmek çıkaran unlu mamullerde mi? Önce kendi ticaretlerine baksınlar. Önce kendi ticaretlerini istişare etsinler. Uncunun, malzemecinin hamallığını yapıyorlar, köleliğini yapıyorlar.''

Tanıtım günlerinin en ilgi odağı Türkoğlu’nun yayla çilekleri oldu Tanıtım günlerinin en ilgi odağı Türkoğlu’nun yayla çilekleri oldu

Akkuş son olarak, aracıların bu şekilde para kazanacağına ekmeğin doğrudan vatandaşa 2 liradan satılmasını gerektiğini savundu.