Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde, yol üzerine asılan dev branda ile yapılan teşekkür vatandaşlardan tepki topladı.

Pazarcık Belediye Başkanı İbrahim Yılmazcan, Narlı Kavşağına dev bir branda yaptırarak, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör'ün ilçeye yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine teşekkür etti. 

Net ölçüleri bilinmeyen ancak dev bir şekilde hazırlanan brandanın yaklaşık bir yıldır burada durduğu öğrenilirken, branda vatandaşların tepkisini çekti.

Açılışta İnsanlar Birbirini Ezdi! İzdihamın adresi bu kez Kahramanmaraş Açılışta İnsanlar Birbirini Ezdi! İzdihamın adresi bu kez Kahramanmaraş

Uzunluğu 2 ile 3 metre arasında tahmin edilen, genişliğinin ise 15-20 metre civarında olduğunu düşünülen brandanın maliyetiyle ilgili yapılan araştırmada, reklamcıların sadece baskı maliyetini 5 ile 7 bin 500 lira olarak çıkarttığı, brandanın sabitlenmesi için kullanılan demir maaliyetinin ise 8 ile 10 bin lira ortalamasında seyrettiği öğrenildi. 

Sürekli kullanılabilecek bir reklam kampanyası olmaması ve tek seferlik kullanıldıktan ve zamanı geçtikten sonra atılacak olan bu branda için ekonomik olarak da zor bir dönemden geçilen şu süreçte para harcanması tepki topladı. 

TASARRUF TEDBİRLERİ ASKIDA MI KALDI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması, bürokratik işlemlerin azaltılması ve kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanımına ilişkin "tasarruf tedbirleri" genelgesini 30.06.2021 tarihinde yayımlamıştı.

Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanlığı genelgesinde, kamu kaynaklarının maksadına uygun azami tasarruf prensiplerine riayet edilerek kullanılmasının her kamu kurumu ve görevlisi için bir görev ve aynı zamanda bir mecburiyet olduğu altı çizilerek vurgulanmıştı. 

Bu anlayışla kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması, bürokratik işlemlerin azaltılması ve kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanımına ilişkin olarak tedbirlerin alınmasının gerekli görüldüğü aktarılan genelgede, kamu idareleri ve bu idarelere bağlı, ilgili ve ilişkili kamu kurum ve kuruluşları ile il özel idareleri, belediyeler ve bunların bağlı kuruluşları ile kurdukları birlik, müessese ve işletmeler ile Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'ye tabi kamu iktisadi teşebbüsleri ile bunların doğrudan veya dolaylı olarak tek başına veya birlikte ya da ayrı ayrı sermayesinin yarısından fazlasına sahip oldukları her çeşit kuruluş, müessese, birlik, işletme ve şirketler, özelleştirme kapsam ve programına alınmış hisselerinin yarısından fazlası kamuya ait olan özel hukuk hükümlerine tabi kuruluşlar, fonlar, döner sermayeler ve diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarının (Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı ve TBMM Başkanlığı Genel Sekreterliği hariç) kendi bütçeleri veya tasarruflarındaki diğer kaynaklardan yapacakları yurt içi ve yurt dışı harcamaları ile taşınır ve taşınmazlarının kullanılmasında belirlenen tedbirlere uyacakları kaydedildi.

BÜYÜKŞEHİR'DE Kİ TASARRUF 

Teşekkürün hedefinde olan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, göreve geldiği günden bugüne yaptığı tasarrufları açıklamıştı. Belediye personellerinin sayısının azaltılması, kiralık araçların iade edilmesi, harcamaların kısıtlanması gibi birçok noktada tasarruf yöntemine başvurduğunu ifade etmişti. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününde düzenlediği basın toplantısında, yapılan tasarrufları istatistiki verilerle de açıklamıştı. 

Pazarcık'ta yapılan dev brandanın ise Başkan Hayrettin Güngör tarafından görülüp, görülmediği veya ne tür bir tepki verdiği ise merak ediliyor.