Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) 5. Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Başkan Mustafa Buluntu, “Ticaret ve Sanayi Odası olarak sahadan aldığımız verileri ve bize gelen talepleri ilgili yerlere ilettik. Biz sahadan aldığımız sonuçları depremin olduğu andan itibaren gerekli fedakârlıkları da yaparak, çözüm üretmeye ve talepleri iletmeye çalışıyoruz” dedi.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen veneden olduğu yıkım ilekaybettiğimiz canlar nedeniyle ‘Asrın felaketi’ olarak nitelendirilen depremler sonrası ağır hasar alan Kahramanmaraş ekonomisini ayağa kaldırmak adına yoğun mesai harcayan Başkan Mustafa Buluntu öncülüğündeki Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, 5. Olağan Meclis Toplantısı’nı gerçekleştirdi. KMTSO Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Başkan Mustafa Buluntu, Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri, Meslek Komite Başkanlarının yanı sıra AFAD Müdürü Ahmet Güngör, KOSGEB Kahramanmaraş İl Müdürü Yasin Yüksek ve Kredi Garanti Fonu (KGF) Doğu Akdeniz Bölge Müdürü Celal Altuntaş da katıldı. Deprem sonrası yapılan ve yapılması planlanan çalışmalarla ilgili istişarelerin yapıldığı toplantıda KMTSO Başkanı Mustafa Buluntu, Mart ayında gerçekleştirilen toplantı ve çalışmalar özelinde üyelere sunum yaptı.

ÖKSÜZ: GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRMELİYİZ
Kipaş Holding Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan KMTSO Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz, devletin desteğine ihtiyaç duyduklarını söyledi. Güç birliği yapmaları gerektiğini söyleyen Öksüz, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Devletin desteğine ihtiyacımız var. Bunu her yerde her toplantı da dile getirdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın Kahramanmaraş’a ziyaretinde de konuyu bir mektupla dile getirdim. Herkes işini gücünü güzel bir şekilde planlamalı. Verimsiz işletmelerin üzerine gitmeyin ve daha fazla yatırım yapmayın. Her zaman çok önem verdiğim bir konu var. Güçlerimizi birleştirmeliyiz. Elimizdeki sermayeleri birleştirmeliyiz.

“MODERN BİR ŞEHİR KURMAMIZ LAZIM”
Öte yandan ilçe bazında teşvik verilsin istedik ve bu da kabul gördü. Çünkü bölgeyi fazla büyük tuttuğunuz zaman hem devlete çıkan fatura büyüyecek hem de bu faturanın esas mağdur olmuş yerlere düşen pay azalacak. Krediye ihtiyaç var. Bunun için bakan yardımcımızla görüştük. Diğer taraftan bir göç sorunumuz var. Vatandaşlarımız geri dönmek istese büyük bir barınma ihtiyacı var. Acilen bizlerde kendi imkânlarımızla konteynerler yapmaya başladık. Bir de tabii şehrin geleceği var. Azerbaycan Bulvarı, Trabzon Caddesi gibi büyük caddeler neredeyse boşaldı. Buraları bizim tekrar şehir merkezi yapmamız lazım. Yeni imar planında şehir merkezi olan yerlere depreme dayanıklı iş merkezleri yapmamız gerekiyor. Modern bir şehir kurmamız lazım.”

BULUNTU:KAHRAMANMARAŞ DEPREMDEN ÇOK FAZLA YARA VE HASAR ALMIŞ BİR ŞEHİR
Öksüz’ün konuşmaları sonrası kürsüye gelen KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Buluntu, yaptığı sunumda şu sözlere yer verdi: “Kahramanmaraş depremden çok fazla yara ve hasar almış bir şehir. Kahramanmaraş’ı diğer şehirlerden ayıran özelliği sanayi kenti olması. Hafta sonu Adıyaman, Hatay Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarımızla istişare ettik. Hatay’da bina olarak çok fazla yıkım var ama sanayi olarak yok. Adıyaman da aynı şekilde. Aramızdaki istişareler neticesinde şuna karar verdik; Kahramanmaraş’taki ekonomik büyüklük tüm vilayetlerden çok daha fazla. Kahramanmaraş’ta sanayi tesislerimiz, iplik makinelerimiz ve diğer birçok tesisimiz ciddi hasarlar aldı.

“AĞIR HASARLI VE YIKIMI YAPILACAK 900 ADET SANAYİ TESİSİ VE KURULUŞ VAR”
Cumhurbaşkanımızın yayınlamış olduğu bir değerlendirme raporu var. Bu raporda Türkiye ekonomisinin yüzde 10’u etkilenmiş durumda olduğu gözüküyor. Tüm üyelerimize mail attık. 1786 şirketimizden dönüş geldi. Bu şirketlerden gelen mail üzerine ağır hasarlı ve yıkımı yapılacak 900 adet sanayi tesisi ve kuruluş var. Az hasarlı 534 adet, orta hasarlı 242, hasarsız 56, daha kontrole gelinmeyen 54 adet işletme mevcut. Bu verileri biz ilgili kurumlarımıza ulaştırdık.