Kahramanmaraş'ta birçok sosyal medya hesabında "kara çarşaflı" kadın kılığına girmiş bir erkeğin çocukları kaçırdığı iddiasının asılsız olduğu ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş'ta 16 plaka ile başlayan bir panelvan araç ile çocukların kaçırıldığı, aracın içerisinde 3 kız çocuğunun olduğu ve bir çocuğunda kaçırılırken, vatandaşların kurtardığı gibi iddialar öne sürülmüş, bir çok sosyal medya sayfasında paylaşım yapılmıştı.

Bu iddiaların hepsinin asılsız olduğu ve paylaşım yapan kişiler hakkında işlem yapıldığı açıklandı.

İl Emniyet Müdürlüğünden yazılı olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Son günlerde, bazı sosyal medya hesaplarında “Kahramanmaraş kent meydanında kadın kılığında erkek şahsın kız çocuğunu kaçırmaya çalıştığı, araç içerisinde baygın halde 3 kız çocuğunun daha varmış…” şeklinde yapılan paylaşımlara rastlanılmıştır. İlimizde habere konu olay asla yaşanmamış olup, bu tür sosyal medya hesaplarında yayılmaya çalışılan haberlerin asılsız olduğu, ayrıca haberi servis eden sosyal hesap kullanıcısı hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama suçundan” adli işlem yapıldığını, vatandaşlarımızın algı amaçlı ve mesnetsiz kaynağı belli olmayan sosyal medya hesaplarına itibar etmemeleri hususu; Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Öte yandan benzer paylaşımların sadece Kahramanmaraş'ta değil, Adana, Diyarbakır, Gaziantep Şanlıurfa gibi illerde de bu paylaşımların yayıldığı ortaya çıktı. Paylaşımların hepsinde de o ilde çocuklar kaçırılıyormuş algısının yapıldığı belirlendi.

Kahramanmaraş’ta sürücüler alternatif güzergahlara yönlendirildi! Kahramanmaraş’ta sürücüler alternatif güzergahlara yönlendirildi!

Kahramanmaraş'ta olduğu gibi diğer illerde de emniyet müdürlükleri asılsız paylaşımları yayan kişiler hakkında işlem yaptı.