Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 24-28 Ağustos tarihleri arasında tamamlanan KYK yurt başvurularının ardından sonuçlar açıklandı ve Kahramanmaraş'ta yüzde yüz yerleştirme olduğu duyuruldu.

Üniversite kayıtlarını yaptıran öğrenciler, barınma ihtiyacını karşılamak için KYK yurt sonuçlarını bekliyordu.

Son olarak, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, birinci faz yerleştirme sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Kasapoğlu, yüzde 80'lik karşılama oranına imza attıklarını söyledi. 

"BAŞVURANLARIN YÜZDE 80'İ YERLEŞTİRİLDİ"

Kasapoğlu, "Yıllık bazda en yüksek talebi almamış olmamıza rağmen birinci fazda tarihimizin en yüksek yerleştirme oranını gerçekleştirdik" dedi.

Bakan Kasapoğlu, şöyle konuştu:

"Ankara ve İstanbul'da en yüksek yerleştirmeyi gerçekleştirdik. Başvuranların yüzde 80'i yerleştirildi."

BAŞVURU SAYISI 415 BİN 305 OLDU

Kasapoğlu, daha önce yaptığı açıklamada şöyle konuşmuştu:

Dünya göçebe oyunlarına ALPEDO lezzet kattı! Dünya göçebe oyunlarına ALPEDO lezzet kattı!

"Bildiğiniz gibi bu yıl 1 milyon 5 bin 490 gencimiz üniversitelerine yerleşti. Üniversiteye yerleşen gençlerin 154 bin 859'u açık öğretimde, 850 bin 631'i ise örgün öğretimde eğitimlerini sürdürecekler. Örgün eğitimde üniversite hayatlarını sürdürecek öğrencilerin ise 502 bin 295’i bulundukları şehirden başka bir şehirde üniversiteye yerleşti. Bu sayıya bir kez daha dikkatinizi çekmek istiyorum. Çünkü bu sayı önemli. 502 bin 295 sayısı, bu yıl üniversite okumak için başka şehirlere giden yeni öğrencileri ifade ediyor. İşte GSB yurtlarımız için başvurmaya hak kazanan kitlenin büyüklüğü tam olarak budur.

Üniversiteye ilk defa başlayacak 316 bin 460 öğrencimiz yurt için başvurusunu tamamladı. Ara sınıflarda ise 98 bin 845 öğrencimiz yurtlarımıza başvuru yaptı. Yani 2022- 2023 eğitim öğretim dönemi için birinci sınıf ve ara sınıflar olmak üzere toplamda 415 bin 305 gencimiz GSB yurtlarına başvuru yapmış bulunuyor. Başvuran öğrencilerimizin 169 bin 899'u erkek, 245 bin 406'sı kızlardan oluşuyor. Bu sayılar, yurtlarımızın hem gençler hem de aileleri nezdinde ne kadar büyük bir güven kazandığını gösteriyor."

GSB Yurtları öğrenci yerleştirme sonuçlarının ilk fazı açıklandı. GSB Yurtlarında kalmak için başvuran tüm üniversite öğrencilerinin yerleştirildiği Kahramanmaraş’ta %100 yerleştirme ile bu yıl rekor kırıldığı da duyuruldu.