İstanbul Yenikapı’da düzenlenen Kahramanmaraş Tanıtım Günleri etkinliklerinde fuara katılan insanlara KAMEK dans ekipleri tarafından yörenin en özel halk oyunları gösterisi yapılıyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşlarımızın mesleki ve sanat bilgilerini geliştirmelerine, gelir elde etmelerine ve iş sahibi olmalarına da katkıda bulunmak amacıyla açtığı geleneksel halk oyunları folklor grubu, İstanbul Yenikapı’daki tanıtım günlerine farklı bir soluk kazandırdı.

Fuara katılan insanlar KAMEK halk oyunları grubunun Kahramanmaraş yöresine özel oyunlarının sergilendiği alanda hem eğleniyorlar hem de Kahramanmaraş’ın halk oyunları kültürü hakkında bilgiler ediniyor.

İstanbul Valiliğinden Sabırtaşı Restoran'a Teşekkür İstanbul Valiliğinden Sabırtaşı Restoran'a Teşekkür

Yöresel dans grubu hakkında basına açıklamalarda bulunan KAMEK Halk Oyunları Antrenörü Erkan Özker, “Ekibimiz gönüllülerden kurulu bir ekip ve açtığımız kuşlardan yetişen, her yaş grubundan eğitimlerini bitirip artık sahne düzenine uyum sağlayan kişilerden oluşuyor ve bu ekip hazırlanan gösterilerini sunuyorlar. Biz sadece Kahramanmaraş yöresine ait gösteriler yapmıyoruz. Ama bugün burada Kahramanmaraş tanıtım günleri olduğu için yöremize ait halk oyunlarıyla buraya çıktık. Kurslarımızda 81 ilin yöresine ait oyunların hepsi öğretiliyor” dedi.

KAMEK tarafından verilen dans kursları ile kursiyerlerin yeteneklerini keşfetme imkanına sahip olduğunu ifade eden Özker, “Kına törenine ait gösterilerle başlıyoruz ve daha sonra oyunlarımız normal olarak devam ediyor. Kahramanmaraş’ın tescilli 54 tane oyunu var ama bunların yaklaşık günümüzde 23-24 tanesi aktif olarak kullanılıyor. Şu an bizim sahne koyduğumuz oyunlar Kahramanmaraş yöresine ait 2009 yılında derlenen yeni oyunlar. Daha da derlenecek bir sürü oyunlarımız var ve Kahramanmaraş’ın bu kültürünü Türkiye genelinde duyurmaya çalışacağız” diye konuştu.