Başkan Hayrettin Güngör, Müjdeleri Bir Bir Sıraladı

Başkan Güngör; “Tekke’de TOKİ ile kentsel dönüşüme başlıyoruz. Gayberli’deki riskli alan için yeni konutlar inşa edilecek. Kapalı Çarşı’da cephe iyileştirme çalışması başlıyor. Kale, yılbaşına kadar ziyarete açılıyor. Kılavuzlu’ya Millet Bahçesi inşa edeceğiz. Önsen Köprüsü’nü TOKİ ile işbirliği içerisinde inşa edeceğiz. Asfalt çalışmalarımız yeni sezonda daha da hızlanacak. Trabzon Caddesi’nin altyapı ve parklanma sorununu kısa sürece çözeceğiz.”

Kahramanmaraş 07.11.2019, 17:07 07.11.2019, 23:56 Editör

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, AKSU TV canlı yayınına katıldı. Şehir genelinde devam eden çalışmalardan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un ziyaretine, vatandaş anketlerinden planlanan projelere kadar birçok konuda açıklamalarda bulunan Başkan Güngör, müjdeleri de bir bir paylaştı.

Büyükşehir Birim Sayısı

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Etkin bir teşkilat yapısı için çalışma gerçekleştirdik. Birimler arasından koordinasyonun güçlenmesi için birim sayısını 31’den 16’ya düşürdük. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin faaliyet alanına uygun bir modeli hayata geçirdik. Bu modelimizle aynı zamanda bütçemizde önemli bir tasarruf sağlıyoruz.”

Hizmet Araçları Tasarrufu

“Adaylığımız sürecinde araçlarla ilgili ciddi tenkitler alıyorduk. Araç sisteminde havuz modeline geçtik. İhtiyaç analizimizi gerçekleştirdik. KASKİ ve Büyükşehir’de 145 adet hizmet aracını azalttık. Yıllık 7 Milyon TL tasarruf sağladık. Hizmet araçlarını havuz modelinde kullandırıyoruz ve sürekli takip ediyoruz. Mercedes marka makam otomobilinin de satışını gerçekleştirdik.”

Meclis ve Komisyon Çalışmaları

“İlçe belediye başkanlarımıza, Meclis üyelerimize ve komisyon üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Üst düzey bir koordinasyon içerisinde çalışıyoruz. Tanımlı görevler dışında komisyon ve meclis üyelerimize sürekli irtibat halindeyiz. İstişarenin ilk mekanizması, karar organı olan belediye meclisidir. Her gün bir meclis üyemiz nöbetçi oluyor. Meclis üyemizle ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Bu uygulamamız da belediyelere örnek bir uygulamadır.”

2019 – 2024 Planlaması

“Biz Stratejik Planımızı öncelik sıramıza göre hazırlıyoruz. Şehrin aktörleri ve hemşerilerimizle önceliklerimizi belirliyoruz. Şehrimizin beklentisi bizim için çok önemli.İhtiyaçları istişare ederek ortaya koyduk. Milletvekillerimiz, teşkilatlarımız ve ziyaretlerimizde aldığımız taleplerle bu projeleri 11 başlık altında topladık. Milletvekillerimize sunum yaptık. Ardından meclis üyelerimize, parti teşkilatlarımıza ve hemşerilerimizin görüşlerine sunduk. Önümüzdeki 5 yıllık sürece göre planlamamızı yapıyoruz.”

Yatay Mimari

“Partimizin manifestosunun önemli başlıklarından biri de imar planları ve yatay mimari. Bütüncül bir bakış açısıyla çalışmalar sürdürüyoruz. Şehrin kimliğini ortaya koyacağız. Şehrin merkezinde yeni yerleşim alanlarına ihtiyaç var. Hasancıklı, Alıçsekisi ve Önsen bölgesinde imar planı çalışmalarını başlattık. Yatay mimari ve mahalle kültürünü yansıtacak planlarımızı inşallah kısa sürede tamamlayacağız.”

Tekke Kentsel Dönüşümü

“Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a çok teşekkür ediyorum. Kahramanmaraş’ımızda merkezdeki yaklaşık %40’lık yapının yenilenme ihtiyacı var. En önemli konulardan biri Yusuflar Mahallesi. Tekke’yi TOKİ desteğiyle dönüştüreceğiz. Hak kaybı oluşmayacak. İnşallah yeni yılın ilk çeyreğinde bu süreci başlatmış olacağız. Gayberli’de riskli bir alan var. Bu bölge için ilk etapta 300 konut inşa edilecek ve bölgedeki hemşerilerimizin taşınması sağlanacak.”

Tarihi Dokunun Ortaya Çıkarılması

Şehrimizin tarihi kimliğini ortaya çıkaracak önemli projemizde süreci başlattık. Şehrimiz kadim bir tarihe sahip. 7 bin yılı aşan bir dönemden bahsediyoruz. Kapalı Çarşı, Kale, Ulu Cami, Sarayaltı, Valilik, Germenicia, Kültür Parkı ve Tekke’yi içine alan bölgeyi bütüncül bir bakış açısıyla ele alıyoruz. Tasarım çalışmalarımıza başladık. Projeyi hazırlayıp önümüze hedefler koymayı, etaplar halinde hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu tarihi dokunun ortaya çıkarılması, yurt içi ve yurt dışı ziyaretçi sayımıza çok önemli katkı sağlayacak” diye konuştu.

Kapalı Çarşı’da Çalışma Başlıyor

Kapalı Çarşı’da cephe yenileme çalışmasının başlayacağını da açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Kapalı Çarşı’nın cephe iyileştirme çalışmasını gerçekleştiriyoruz. Bakanlığımızın desteğiyle projemize hızlı bir şekilde başlayacağız” dedi.

Yılbaşına Kadar Ziyarete Açılıyor

Başkan Güngör, “Tarihi Kahramanmaraş Kalesi şehrimizin sembol yerlerinden biri. Milli mücadelemizde de önemli bir yere sahip. Ekim ayında kuruldan evre düzenleme onayını aldık. Bölge koruma alanı olduğu için her bir işlem kurul iznine tabi. İnşallah yılsonuna kadar kalemizi ziyarete açmış olacağız. İçerisindeki müze ile ilgili imar komisyonumuz da dahil olmak üzere istişare ettik.”

Kılavuzlu Millet Bahçesi

“Kılavuzlu şehrimizin girişinde. Projemizi 1 milyon metrekare alan içerisinde hayata geçireceğiz. Önümüzdeki yıl çalışmalara başlayacağız. Tüm aktiviteleri içeren, şehrimize yakışacak bir Millet Bahçesi olacak.”

Önsen Köprüsü

“Şehrimizin yeni gelişme alanları var. Önsen bölgesinde yaklaşık 60 bin hemşerimiz yaşıyor. Şuan baraj kolu sebebiyle şehir merkezine ulaşım 22 kilometre. TOKİ’nin desteğiyle bu köprüyü inşa edeceğiz. Bu köprü 22 kilometrelik yolu 10 kilometreye indirecek. Bu projemiz aynı zamanda da Önsenbölgesinin cazibesini artıracak.”

Aksu Çayı

“Şehrimiz önemli bir ölçüde sanayi şehri. Burada Akşu Çayı ile ilgili bir çevre kirliliği sorunumuz var. Herkes taşın altına elini koyacak. Valiliğimiz, Sanayicilerimiz, Bakanlığımızla bu kirliliğin önüne geçeceğiz. Görüşmelerimizi yaptık. Denetimler yapılacak.”

Asfalt Çalışmaları Hızlanacak

“Şehrimizin Ulaşım Master Planı’nı hazırlıyoruz. Ulaşım çeşitliliğini bu plana göre gerçekleştireceğiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın destekleriyle de ilgili olarak 6 bin 500 kilometreye yakın bir yol ağımız var. Çalışmalarımız için 30 Milyon TL’lik bir kredi desteği olacak. Asfalt ve yol yapımı ile lgili de çalışmalarımızı hızlı bir şekilde halledeceğiz.”

İlçelere Millet Bahçesi ve Millet Konağı

“İlçelerimizin ihtiyaçlarını ortaya koyduk. Sayın Bakanımız ilçelerimize çok önemli müjdeler verdi. Göksun, Pazarcık, Çağlayancerit ve Andırın’da millet konağı ve millet bahçesi yapımı için proje çalışmalarını başlattık. Belediyelerimizle iş birliği içerisinde bu çalışmalarımızı da hayata geçireceğiz.”

Ekinözü İçmelerine Tesis

“Ekinözü içmecelerinde DOĞAKA kalkınma ajansı ile ortak bir projeyi hayata geçiriyoruz. Konaklama imkanı da sağlayacak bir projeyi bu. Aynı zamanda aşağı içmelerde de Bakanlığımızın desteğiyle turizm konaklama tesisi inşa edeceğiz.”

Elbistan’a Önemli Yatırımlar

“Elbistan ilçemizde tarihi dokunun ortaya çıkarılması ile ilgili Bakanlığımızın desteği olacak. Kara Elbistan bölgesinin dönüşümü için bir alan tahsis edilecek. Elbistan Pınarbaşı özel çevre koruma alanı ilan edilecek ve bölge Millet Bahçesi olacak.Elbistan Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Tesisi projemizi başlatıyoruz. Afşin belediye iş hanının dönüşümü için bakanlığımız tarafından destek sağlanacak. Elbistan, Afşin, Ekinözü, Nurhak ve Göksun’u kapsayan 100 milyonluk Katı Atık Bertaraf Tesisi projesi için de destek alacağız. Süreci başlatıyoruz.”

Yedikuyular Kayak Merkezi

“Yedikuyular Kayak Merkezi şehrimizin önemli yerlerinden biri. Önceki dönem belediye başkanımıza bu proje için teşekkür ediyorum. Tesislerde ziyaretçi sayımızı artırmalıyız. Yol kenarlarında düzensiz olan satış yerlerini kaldırıyoruz. Yerine yeni satış evleri inşa ediyoruz. Bu bölgeye şehir dışından gelen ziyaretçiler için konaklama ve bunun yanında ilave pistler için çalışmamızı başlattık.”

Germanicia Antik Kenti

“Germenicia şehrimiz için büyük bir zenginlik. Bölgeyle ilgili görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Bakanlığımız ve koruma kurulu sorumluluğunda olan bir bölge. Bu alanın tekrar gözden geçirilmesi ve alanın daraltılması ile ilgili görüşmelerimiz sürüyor. Bölgeyi bir müze alanına dönüştürmeliyiz. Bu anlamda ekibimiz çalışıyor. İnşallah bu konuda da güzel gelişmeler yaşayacağız.”

Trabzon Caddesi

“Şehrimize bütüncül bir bakış açısıyla baktığımızı tekrar ifade etmek istiyorum. Trabzon Caddesi’nde ekibimiz ve uzmanlar bir çalışma yaptı. Yolun altyapısı ve parklanma sorununu kısa vadede kaldıracağız. Hemşerilerimiz ve esnafımızla birebir görüşmeler gerçekleştirdik. Projemizi hazırladık. İnşallah bölgedeki kısmi sorunu gidereceğiz.”

100. Yıl Kutlamaları

“Kahramanmaraş’ımız milli mücadelede ön plana çıkmış bir şehrimiz. Kurtuluşumuzun 100. Yılını Bir değişiklik olmazsa Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte kutlayacağız. 12 Şubat’a kadar birçok etkinlik gerçekleştireceğiz.” 

Dondurma Festivali

“Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak festivalimizi erteledik. Şehrimize yakışır bir festivali düzenli bir şekilde gerçekleştireceğiz.”

Kardeş Şehir Çalışmaları

“Belediye kanununda iki şehir arasındaki ilişki kardeş şehir olarak belirtilir. Bu literatürdeki adlandırmadır. İki şehrin karşılıklılık ilkesine göre faydalandığı bir platform oluşturmadır bu. Türkiye genelinde bin 500’ün üzerinde kardeş şehir ilişkisi kurulmuş. Türkiye’de de 41 şehrin Çin ile kardeş şehir ilişkisi var. Bizim gerek Türkiye olarak gerekse TBB Genel Sekreterliği görev sürem boyunca gönül coğrafyamızda neler yaptığımız ortada. Şunun altını çizmek istiyorum; biz şehrimizi geliştirmek ve hemşerilerimize hizmet etmek istiyoruz.”

Cumhurbaşkanlığı Kurul Üyeliği

“Sayın Cumhurbaşkanımız şehrimize özel bir ilgi gösteriyor. Geçtiğimiz hafta Ankara’da Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplandık. Belediyeler ile ilgili bilgileri paylaştık. Şehrimizle ilgili son durumu Cumhurbaşkanımıza arz ettim.”

Birlikte Şehrimiz İçin Çalışacağız

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, açıklamalarını şu şekilde sonlandırdı: “Tüm hemşerilerimin belediye başkanıyım. Partimin ilkelerine bağlıyım ve partimin ilkelerinden biri de ayrım yapmadan herkese hizmet etmektir. Hemşerilerimiz müsterih olsun. Birlik ve beraberlik içerisinde başaramayacağımız bir iş yok. Biz sorumluluk makamıyız. Bu şehre hizmet edeceğiz, kaynak oluşturacağız. Cumhurbaşkanımıza, partimize, hemşerilerimize ve ekibimize güveniyorum.”

Yorumlar (2)
Alim 1 hafta önce
Abi yeter park tan osandık şimdi altyapı ve yolları yapın yeni organize sanayi sitesi leri yapın millete iş lazım
Alim 7 gün önce
Bu park işi yeter vAllahi. Yollar başkan. Köyler. Maraş baglantı yolları şu kapalı çarşı yapılmalı kaç sene oldu.
banner82
22°
parçalı bulutlu
banner62
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ın En Önemli Sorunu Sizce Nedir?
Kahramanmaraş'ın En Önemli Sorunu Sizce Nedir?
Namaz Vakti 15 Kasım 2019
İmsak 05:42
Güneş 07:05
Öğle 12:22
İkindi 15:05
Akşam 17:28
Yatsı 18:47
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 11 21
2. Fenerbahçe 11 20
3. Trabzonspor 11 19
4. Alanyaspor 11 19
5. Başakşehir 11 19
6. Galatasaray 11 19
7. Malatyaspor 11 18
8. Beşiktaş 11 18
9. Gaziantep FK 11 15
10. Çaykur Rizespor 11 14
11. Göztepe 11 13
12. Konyaspor 11 13
13. Kasımpaşa 11 12
14. Denizlispor 11 11
15. Antalyaspor 11 11
16. Gençlerbirliği 11 10
17. Ankaragücü 11 9
18. Kayserispor 11 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 11 21
2. Fatih Karagümrük 11 19
3. Ümraniye 11 18
4. Balıkesirspor 11 18
5. Akhisar Bld.Spor 11 18
6. Erzurum BB 11 18
7. Keçiörengücü 11 18
8. Bursaspor 11 17
9. Menemen Belediyespor 11 17
10. Altay 11 15
11. Adana Demirspor 11 12
12. İstanbulspor 11 12
13. Giresunspor 11 12
14. Boluspor 11 10
15. Osmanlıspor 11 10
16. Adanaspor 11 8
17. Altınordu 11 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Liverpool 12 34
2. Leicester City 12 26
3. Chelsea 12 26
4. Man City 12 25
5. Sheffield United 12 17
6. Arsenal 12 17
7. M. United 12 16
8. Wolverhampton 12 16
9. Bournemouth 12 16
10. Burnley 12 15
11. Brighton 12 15
12. Crystal Palace 12 15
13. Newcastle 12 15
14. Tottenham 12 14
15. Everton 12 14
16. West Ham 12 13
17. Aston Villa 12 11
18. Watford 12 8
19. Southampton 12 8
20. Norwich City 12 7
Takımlar O P
1. Barcelona 12 25
2. Real Madrid 12 25
3. Atletico Madrid 13 24
4. Sevilla 13 24
5. Real Sociedad 13 23
6. Athletic Bilbao 13 20
7. Getafe 13 20
8. Granada 13 20
9. Valencia 13 20
10. Osasuna 13 19
11. Villarreal 13 18
12. Levante 13 17
13. Real Valladolid 13 17
14. Deportivo Alaves 13 15
15. Eibar 13 15
16. Mallorca 13 14
17. Real Betis 13 13
18. Celta de Vigo 13 9
19. Espanyol 13 8
20. Leganés 13 6
Günün Karikatürü Tümü
banner113