Baş örtüsü tartışmasında Kahramanmaraş’tan çarpıcı örnek

Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur, "AK Parti'den önce 'kadın' kelimesinin adı yoktu" diyen AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin'in haklıyken haksız duruma düştüğünü savunduğu köşe yazısında, Kahramanmaraş’tan çarpıcı bir örnek verdi.

Kahramanmaraş 29.06.2020, 12:50 29.06.2020, 16:10 Editör 8
Baş örtüsü tartışmasında Kahramanmaraş’tan çarpıcı örnek

2002 yılında, dönemin başörtüsü yasakları şampiyonu İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi dekanı Prof. Dr. Faruk Erzengin’in 2012 ve 2018’de Ak Parti’den Kahramanmaraş Milletvekili aday adayı olduğunu anımsattı.

“Başörtüsü tartışmasında herkes ve her şeyin birbirine karıştığını belirten Oğur, "Örneğin başörtüsü ayrımcılığının sembolü olmuş Medine Bircan vakasında, ağır kanser hastası yaşlı kadına, evine yakın bir sağlık kuruluşuna sevkini sağlayacak raporu, sağlık karnesindeki resmi başörtülü olduğu için vermeyen dönemin başörtüsü yasakları şampiyonu İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi dekanı, 2012 ve 2018’de iki kere AK Parti’den Kahramanmaraş’ta milletvekili adayı oldu, bu başvuruları sırasında iktidarı destekleyen hararetli konuşmalar yaptı, son yerel seçimlerde de şansını MHP’den belediye başkanlığı adaylığı için denedi." ifadesini kullandı.

PEKİ 2002 YILINDA NE OLMUŞTU?

Çapa'daki başörtüsü skandalı soruşturuluyor

Sağlık Bakanı Osman Durmuş, başörtüsüne karşı 'amansız mücadelesiyle' bilinen Kemal Alemdaroğlu'nun rektörü olduğu İstanbul Üniversitesi'ne bağlı Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirilen kanser hastası Medine Bircan'ın, sağlık karnesinde başörtülü fotoğrafı bulunduğu için tedavi edilmeyerek ölümüne neden olunduğu iddialarına ilişkin, hastaneye müfettiş gönderdi.

Teftiş Kurulu harekete geçti

Sağlık Bakanı Durmuş, iddialar üzerine Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu'nu harekete geçirdi. Araştırma yapmak üzere hastaneye bir başmüfettiş gönderen Durmuş, olayın tüm boyutlarıyla incelenmesini istedi.

Önceki gün Meclis'e gelmişti

SP Rize Milletvekili Mehmet Bekaroğlu ile İstanbul Bağımsız Milletvekili Azmi Ateş, 71 yaşındaki Medine Bircan'ın "sağlık karnesinde başörtülü fotoğrafı olduğu gerekçesiyle tedavi edilmediği" olayını önceki gün Başbakan Bülent Ecevit'e sordu. Bekaroğlu, Başbakan Ecevit'in cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, kamu görevlileri için yürürlükte olan kılık kıyafet yönetmeliğinin "bazı yetkililerin marifetiyle" kamu hizmeti alanlara da uygulanmaya başlandığını vurgulamıştı. 71 yaşındaki Medine Bircan'ın sağlık karnesindeki fotoğrafı başörtülü olduğu için tedavisinin yapılmadığını, evine geri götürüldükten birkaç gün sonra vefat ettiğini bildiren Bekaroğlu, "Anayasa ve uluslararasıinsan hakları belgelerine aykırı keyfi kurallar koyarak ölüme sebebiyet veren İstanbul Üniversitesi Rektörü hakkında başlatılan bir soruşturma var mıdır? Görevliler ve tedaviyi yapmayan doktorlar hakkında nasıl bir işlem başlatılmıştır?" diye sormuştu.

Çapa'dan dolaylı itiraf

Öte yandan, İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Faruk Erzengin, önceki akşam yaptığı açıklamada, "fakülte hastanesinde, hasta bir kadının başörtülü olduğu gerekçesiyle tedavisinin yapılmadığı" yolundaki iddialara ilişkin olarak, hastaya vefatına kadar en iyi ve ideal şekilde sağlık hizmeti sağlandığını öne sürdü. Prof. Dr. Erzengin, "Daha önce de rastladığımız gibi resmi evrak sahtekarlığını önlemek amacıyla hastayı müşahhas (somut) tanıtan uygun vesikalık resim konusunda istekte bulunulmuştur" sözleriyle de, hastalardan başörtüsüz fotoğraf talep ettiklerini de itiraf etti.

2012’DE KAHRAMANMARAŞ’TAN ADAY ADAYI OLDU

ERZENGİN, AK PARTİ ADAY ADAYI

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Faruk Erzengin, AK Partiden Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı olduğunu açıkladı.

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Faruk Erzengin, AK Parti'den Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Faruk Erzengin, "Kahramanmaraş bizim sevdamız, biz buraya hizmet etmek için aday olduk" dedi.

12 Haziranda yapılacak olan Milletvekili seçimlerinde AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı olduğunu açıklayan, İstanbul Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim dalı iç hastalıkları kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Faruk Erzengin, 24. Dönem Milletvekili Aday Adayı olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Faruk Erzengin, "Kahramanmaraş bu güne kadar hak ettiği yatırımları ve hizmetleri almamıştır.Biz nasıl ki Çapa Tıp Fakültesi'ni 100 yıl ileriye götürmüş isek Kahramanmaraş'ı da ileriye götürmek için aday adayı olduk. Kahramanmaraş'ın birçok sorunu var. Eğitim, Sağlık, Ulaşım, Turizm gibi çok farklı sorunları var. Bunların hepsini biliyorum. Birlik olacağız ve bu sorunların üstesinden geleceğiz. Kahramanmaraş İstiklal Madalyası olan tek il.

Ancak bu madalyanın hakkı olan ve aynı zamanda da Ak Partiye 9 yıldır büyük destek veren ve en çok oyu veren ilk 3 il içerisinde olmasına rağmen bir türlü hak ettiği yatırımları alamamaktadır. Bunun sebebi ise istemesini bilmemek. İstemesini bilirseniz yatırım alırsınız. Ancak sadece düz milletvekilliği ile fazla hizmet alamazsınız. Bu dönem mutlaka Kahramanmaraş'tan Bakan çıkması lazım. Benim hedefim büyük. Milletvekili olmanın yanında Bakan olmak içinde çalışacağım" dedi.

2018’DE YENİDEN ADAY ADAYI OLDU

Ak Parti Aday Adayı Erzengin Kapı Kapı Dolaşıyor AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Faruk Erzengin, Kahramanmaraş’ı hak ettiği yere getireceğini belirterek; “Hedefimiz Gaziantep’i geçmek” dedi.

Ak Parti'den milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Faruk Erzengin yaptığı açıklama da Kahramanmaraş için yapılan çalışmaların yeterli olmadığına dikkat çekti.

Prof Dr. Faruk Erzengin, Kayseri ve Gaziantep’in gelişim modelinin Kahramanmaraş’ta da olacağını anımsatarak; “Bakın bugün Gaziantep sanayisi ile bizleri geçmiş durumda. Vekil ve ya Bakan olduğum zaman Kahramanmaraş mahrum kaldığı tüm yatırımları alacak. 89 yıllık Cumhuriyet tarihinde Gaziantep 222 Bakan çıkarırken Kahramanmaraş sadece 5 bakan çıkarmıştır. Bu da alacağınız yatırımların ne kadar az olduğunu gösterir” şeklinde konuştu.

PROF. DR. FARUK ERZENGİN KİMDİR?

Kahramanmaraş’ta 24 Aralık 1950 yılında 7 çocuklu bir ailenin son çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Babası; Maraş Kurtuluş Savaşında çok büyük fedakârlıklar gösteren ve gazi olan Hacı Mehmet ERZENGİN’dir ve çok köklü bir ailenin mensubu olup meşhur Hoca ve Müderris Ömer Efendinin torunudur. Annesi Emine ERZENGİN Maraş Müftüsü Meşhur Hafız Ali Efendi’nin yeğenidir. Muhafazakâr bir ailenin evladı olarak Dünyaya gelen Faruk ERZENGİN; üç yaşından itibaren önce annesi ve ablalarının ve daha sonraki yıllarda Maraş’ın Fatma Hoca, Gövşen Hafız, Güllü Hoca, Salih Hoca gibi çok ünlü din adamlarının verdiği dinî eğitimle Kuran-ı Kerim’i önce hatmetmiş ve devamında hıfzetmiş ve 16 yaşına kadar Hafız Ali Efendi başta olmak üzere pek çok ünlü hocaların rahleyi tedrisinden geçerek Osmanlıca öğrenmiştir. İlkokul’u İstiklâl İlk Okulunda, Orta Okul ve Liseyi Kahramanmaraş Lisesinde okumuş ve bu okulları birincilikle bitirmiş, her sene iftihara geçmiştir. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ne 1966 yılında girmiş ve 31 Mayıs 1972’de Pekiyi derece ile mezun olmuştur. Şubat 1974’e kadar askerlik görevini Samsun ve Amasya’da, Eryatağı-Carcurum’da (toplam 18 ay) Tabip Asteğmen olarak yapmıştır. Mart 1974’te açılan sınavda birinci olarak, İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Kürsüsü’ndeki asistanlık görevine başlamıştır. Van 1976 Depreminde gönüllü olarak hizmet talep eden; Van, Muradiye, Erciş, Ağrı, Hakkâri, Tatvan bölgelerinde ve Yaykılıç Hudut Kasabasında, en soğuk kış şartlarında uzun süre şevkle çalışan, Fakülte’mizin İç Hastalıkları Kürsüsü’nün en tercih edilen asistanından birisi olmuştur. “İç Hastalıkları Uzmanlık” sınavını üstün derece başarı ile kazanarak 1978 yılında Kardiyoloji Anabilim Dalı’nda Başasistan olarak çalışmaya başlamıştır. Başasistanlık döneminde Fakültenin orta direği haline gelen, sağlık konusunda ilk danışılan bir isim olmuştur. Bu dönemden itibaren ilerleyen yıllarda çok kıdemli hocalarının da tavsiye edilen kişi olması hasebiyle ; Prof. Dr. Müfide Küley, Prof. Dr. Ekrem Şerif Egeli, Prof. Dr. Haluk Alp, Prof. Dr. Gıyas Korkut, Prof. Dr. Tarık Minkari gibi çok ünlü pek çok hocamızın ve yakınlarının tedavilerini üstlenmiş ve ayrıca hemen hemen her personelimizin ve tüm vatandaşımızın derdine deva olan “Çare Doktor” ismiyle ünlenmiştir.

Açılan bir sınavı kazanarak, İstanbul Üniversitesi tarafından “bilgi ve görgüsünü arttırmak” amacı ile resmi görevli olarak 1 Ocak 1982 tarihinde İngiltere’nin St. James’s Üniversitesi’nce sağlanan “Senior Registrar-Research Fellow” kadrosu ile aynı Üniversite’nin Tıp Fakültesi Kardiyoloji (Kalp ve Damar Hastalıkları) Departmanı’na gönderilmiştir. Aynı Kardiyoloji Kürsüsünde birçok bilimsel çalışmalar yapmış, Klinik Kardiyolojide ve Kardiyolojinin invazif , non-invasif tüm Laboratuarlarında çalışmış, Anjiyo, Eko-Doppler ve intraoperatif mukayaselli çok başarılı birçok çalışmalar ve uluslararası yayınlar ve tebliğler yapmıştır. Bu üniversitenin Tıp Fakültesi son sınıf öğrencilerine 1,5 yıl süreyle; Kardiyolojide kapak ve damar hastalıkları, Kalp Yetersizliği ve tedavisi ve ayrıca Ekokardiyografi, Anjiyokardiyografi dersleri vermiştir. İngiltere’de açılan bir sınavı kazanarak “Doppler” Ekokardiografi’yi kurmak ve renkli Doppler Ekokardiyografi’yi öğrenmek ve bu sistemleri ilk olarak İngiltere’de ve Ülkemizde de kurmak üzere St. James’s Üniversitesi tarafından 30.11.1982 tarihinde resmi kadrolu olarak gönderildiği Amerika Birleşik Devletlerinde Teksas Houston da Prof. Dr. Michael DeBakey ile ve Tampa-St.Petersburg’ta Advanced Ultrasound Lab.da ve Virgin Iland ta Prof Jamil Tajik, Prof. Nanda, Prof. Kislo, Prof. Fagenbaum ve Prof Canderya ile çalışma fırsatları bulmuştur. Daha sonra Washington ve Seatle Üniversite’lerine, Los Angeles, San Diego Üniversitesine ve Cleveland Clinic’e 6 ay süre ile programlanan rotasyonlalar halinde kardiyolojinin her alanında tecrübesini ilerletmek için gönderilmiştir. Bu dönem ABD de Prof. J. Kislo, Prof. A. DeMaria, Prof. N. N. Nanda, Prof. J. Tajik gibi ünlü hocalarla çalışarak bilgi ve dostluğunu ilerletmiştir. Daha sonraki yıllarda bu meslektaşlarının Antalya’da düzenlediği Ulusal Kardiyoloji Kongrelerinde (10 yıl içerisinde 5 defa) konferanslar vermelerini sağlamıştır. ABD den İngiltere’ye tekrar döndükten sonra, bu defa İngiltere’nin Leeds şehrine USD-Arizona, Tuscon den 1 yıllığına gelen Prof. Dr. Stanley Goldberg ile birlikte Avrupada ilk anjiyo ile karşılaştırmalı kantitatif Doppler Ekokardiografi Laboratuvarı’nı kurmuş ve bu konuda pek çok çalışmalar yapmış ve yayın üretmiştir. Bu dönem İngiltere’de 2 yıl kaldıktan sonra, İstanbul Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’na dönmüştür. Operatör Mr. Watson’un, Dr. Gordon Williams’ın İstanbul Tıp Fakültesinde ve dekanlığında da yüzden fazla Alman profesörün İst. Tıp Fakültesinde dersler vermesini sağlamış ve pek çok genç uzman ve Yrd. Doç. Dr. ve Doçent mensubumuza çeşitli burslar temin ederek uzun vadeli olarak Abd, Londra, Hollanda, Japonya ve Almanya (Münih Üniversitesi Ludwig Maximilian Üniversitesine) bilgi ve görgülerini arttırmak için yollamıştır. Ayrıca Amerika, İngiltere ve Avusturyalı profesörlerin İstanbul Tıp Fakültesinde dersler vermesini sağlamıştır.

İstanbul Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’nın Ekokardiyografi laboratuarının modern ve verimli hale getirilmesi için Başkan yardımcısı olarak görevlendirilmiş ve Doppler ve Renkli Doppler Ekokardiyografiyi Ülkemizde ve İngilterede ilk kuran kişi olmuştur. Transözofajial ekokardiyografi’yi de Ülkemize ilk getiren ve Türkiye’de ilk defa İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakülte’si Kardiyoloji Anabilim Dalında’da kuran kişidir. Şubat 1984 yılında Genel Kurul tarafından, Türk Kardiyoloji Derneğinin Ekokardiografi Çalışma Grubu Genel Sekreterliğine ve Başkan Yardımcılığına seçilmiştir. Bu görevi on yıl yürüttüğü dönem içerisinde Uluslararası katılımlı dört büyük, iki küçük Ulusal Ekokardiyografi Kongrelerin’in Genel Sekreterliğini ve baş sorumluluğunu yapmıştır. Bu arada aynı klinikte 1987 yılında Doçent olmuştur.

Doçentliğini takiben tekrar ABD de Teksas Houston da Prof. Dr. Michael DeBakey ile tekrar uzun dönem çalışma imkanı bulmuştur.

İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı tarafından 1991 yılında Amerika Birleşik Devletleri St. Thomas (Virgin Islands), Miami, Orlando ve Tapma Şehirlerinde uygulamalı Transözofajiyal Ekokardiografi Kursu ve Sempozyumuna ve devamında Saint Petersburg Şehrindeki Gulfcoast Ultrasound Institute (Florida, USA)’ de, “Cardiac Doppler-Color Flow” ve “Advanced Cadiac Doppler/Color Flow Imaging” ve Transözofajiyal Ekokardiyografi konulu uygulamalı eğitim programlarına 4 ay süre ile resmî görevli olarak gönderilmiştir. Fakültesine dönüşte Transözofajiyal Ekokardiografi Laboratuvarını Ülkemizde aktif ve en modern hizmet veren ve bu önemli yöntemi Fakültemizde kurduğu özel laboratuarda rutin uygulamaya sokmuştur.

Gösterdiği üstün hizmet ve başarılı çalışmaları takiben, Ülkemizdeki farklı üniversitelerden beş farklı Profesörden oluşan jürinin hazırladığı raporların sonucunda oy birliği ile başarılı bulunup, İ. Ü. nin Yönetim Kurulu’nun oybirliği kararı ile1995 yılında aktif Profesör olmuştur.

Takip eden yıllarda, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, Avrupa’nın birçok Üniversitelerinde kısa, orta ve uzun vadeli ( tamamı toplam üç yıl süreli) çok sayıda uygulamalı ve teorik kurs, kongre, konferanslar, dersler vermiş, aktif olarak bizzat eğitime katılmış, prk çok sayıda konferanslar vermiş ve tebliğlerde bulunmuştur.

İkiyüzelliyedi’si yabancı dilde olmak üzere 498 adet makale, araştırma, konferans, derleme şeklinde yayını ve üçü yabancı dilde olmak üzere altı kitapta yazdığı konular vardır. Kardiyoloji, Ekokardiyografi, İç Hastalıkları ve Hipertansiyonla ilgili yazılmakta olan dört kitabın ikisinde editör, ikisinde editör yardımcısıdır. Eylül 2007 de basılan 3000 sayfalık İç Hastalıkları Kitabında Kardiyoloji ile ilgili 14 bölüm yazmıştır ve aynı kitabın Editör Yardımcısıdır.

Türk Tıp Derneği, Türk Kardiyoloji Derneği, Avrupa Kardiyoloji Derneği - Fellow of the European Society of Cardiology (FESC) - üyesidir ve ayrıca Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri Ekokardiyografi Derneklerinin üyesidir.

Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre Üyesi ve TED’in üyesi, Beykoz Spor Klübün’ün Başkan

Yardımcısıdır ve Ayrıca; “Faruk Erzengin Vakfı”nın Kurucu ve

Mütevelli Heyet Başkanıdır.

Kahraman Maraş Okutma ve Yardımlaşma Derneğinin son 14 yıldan beri Onursal Başkanı olup tüm hizmetlerde aktif görev almıştır.

Ocak 1998 tarihinde Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü, Satın Alma Komisyon Başkanlığı ve Tahakkuk Amirliği görevini bir yıl süre ile yapmıştır.

Üniversitemizi İ. Ü. Senatosunun aldığı kararla; Ankara’da temsilen 2 Ocak 1999 – 4 Ekim 2004 tarihleri arasında Yüksek Öğretim Kurulu Üniversiteler Arası Kurul Başkanlığı, Doçentlik Temel Alan Danışma Komisyonu Üyesi olarak aktif görev yapmış ve bu alanda defalarca Ankarada YÖK’te yapılan komisyon toplantılarına resmi görevli olarak katılmış ve çok üstün hizmetler vermiştir.

Ayrıca son 5 yıldır Türk Kardiyoloji Derneği Aday Belirleme Komisyonu üyesi olarak görev yapmıştır, 27 Kasım 2004’te Türk Kardiyoloji Derneği Genel Kurulu tarafından Yeterlilik “Board” Kurulu (TKYK) Başkanı seçilmiştir. Bu Kurulun çok önemli bir eğitim görevi olan iki aşamalı Board sınavlarını Kardiyolojide Ülkemizde ilk kez başlatmıştır. Mayıs 2012 de Türk Kardiyoloji Derneği Etik Kurul Başkanlığına seçilmiş olup, halen başarı ile bu komisyon’un başkanı olarak bu çok önemli görevini de sürdürmektedir. Avrupa Kardiyoloji Derneği (European Society of Cardiology) tarafından Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Müfredatı (ESC Core Curriculum) Türkiye Sorumlusu ve Başkanı olarak seçilmiş ve 18-20, Ocak, 2007 tarihinde Türkiye’yi temsilen tek sorumlu ve Başkan olarak ESC tarafından Parise davet edilmiş, Avrupa ve Türkiye Kardiyoloji Çekirdek Eğitim Müfredatı ve Programlarının Toplantısında görevli olarak bulunmuş ve alt Çalışma Gruplarının ve Sürekli Eğitimin tüm fonksiyonlarının Avrupa ve Ülkemizde hazırlanmasında ve yürütülmesinde görevlendirilmiştir. Bu görevi halen başarılı bir şekilde sürdürmektedir.

Ağustos 1998 ve Eylül 2001 yıllarında yapılan Dekanlık seçimlerini tarihteki en yüksek oy alarak kazanmış ve arka arkaya 2 dönem(toplam 6 yıl) İstanbul Tıp Fakültesi Dekanlık görevini çok başarılı olarak sürdürdürmüş ve bu görevinde çok üstün, unutulmaz, kalıcı hizmetler vermiştir. Almanya Münih Üniveritesi Rektörü tarafından Erich FRANK Üstün Hizmet Madalyası ve Berat’ına layık görülmüştür. Ayrıca bu görevi döneminde üstün başarılarından dolayı, pek çok kurum tarafından Profesör Dr. ERZENGİN’e elli’nin üzerinde plaket ve madalya verilmiştir.

Türk Kardiyoloji Derneği ETİK KURUL BAŞKANI dır.

Türk Kardiyoloji Yeterlilik Kurulunun Kurucu Başkanı olup, Ülkemizde ilk olan bu kurumun 4 yıl başkanlığını başarıyla sürdürüp, bin civarında Kardiyolog Doktorun sınavını yaparak Yeterlilik Belgelerini verdiği için, 23 Ekim 2009 da, 25. Ulusal Kardiyoloji Kongresinde Cumhurbaşkanımız Sayın Abdulllah GÜL Bey tarafından Prof. Dr. Faruk ERZENGİN’e ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜ verilmiştir.

En büyük hayali, Nobel Tıp Ödülünü ülkemize kazandırmaktır. Ömrünü bu uğurda vakfetmiştir denilebilir. Bu yolda ekibiyle birlikten yaptığı önemli çalışmaları ve buluşları mevcuttur.

Normal Dekanlık sürelerinin bitimini takiben, 7 Eylül 2004 tarihinde, toplam 6 yıllık iki dönem Dekanlık süresinin tamamlanması nedeni ile tekrar Kardiyoloji Anabilim Dalındaki Öğretim Üyeliği görevine dönmüştür ve hâlen bu göreve devam etmektedir.

İ.Ü. 2005 yılı Rektörlük seçiminde 8 aday içerisinden ikinci olarak seçilmiştir.

Evli ve 3 çocuk babasıdır.Yorumlar (0)
33°
açık
banner182
banner62
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ın En Önemli Sorunu Sizce Nedir?
Kahramanmaraş'ın En Önemli Sorunu Sizce Nedir?
Namaz Vakti 12 Temmuz 2020
İmsak 03:30
Güneş 05:14
Öğle 12:43
İkindi 16:35
Akşam 20:02
Yatsı 21:38
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 31 62
3. Sivasspor 31 54
4. Beşiktaş 31 53
5. Galatasaray 31 52
6. Alanyaspor 31 51
7. Fenerbahçe 31 50
8. Gaziantep FK 31 41
9. Göztepe 32 39
10. Antalyaspor 31 38
11. Kasımpaşa 31 36
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Malatyaspor 31 32
14. Denizlispor 31 32
15. Çaykur Rizespor 31 32
16. Kayserispor 31 31
17. Konyaspor 31 30
18. Ankaragücü 31 26
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. Balıkesirspor 33 38
13. İstanbulspor 32 37
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 34 59
5. M. United 34 58
6. Sheffield United 35 54
7. Wolverhampton 34 52
8. Arsenal 34 50
9. Burnley 35 50
10. Tottenham 34 49
11. Everton 34 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 34 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 34 28
19. Aston Villa 34 27
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 35 63
5. Villarreal 35 57
6. Getafe 35 53
7. Real Sociedad 35 51
8. Valencia 35 50
9. Granada 35 50
10. Athletic Bilbao 35 48
11. Osasuna 36 48
12. Levante 35 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 35 36
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 35 35
18. Mallorca 35 32
19. Leganés 35 29
20. Espanyol 35 24
Günün Karikatürü Tümü
banner113
banner133