Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 0.99 faiz oranı ve 120 ay vade ile verilecek olan krediyle Kahramanmaraş'tan ev almak isteyen vatandaşların, faiz oranı eklenmeden en az ortalama 4 bin lira tutarında ödeme yapması gerekiyor.

Ev alma hayali kuranlara yönelik olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısında aldıkları kararları açıkladı. Konut alacaklara yönelik iki kredi kampanyası yapıldığını duyuran Erdoğan, vatandaşların yüzde 0.89 ve 0.99 faiz oranlarıyla 10 yıl vadeli olarak 2 milyon liraya kadar kredi kullanabilecekleri belirtti. 

Ancak Kahramanmaraş piyasasında Maraş Pusula Haber ekibinin yaptığı araştırmaya göre, şu anda ilanda bulunan en uygun 3+1 dairenin fiyatı 395 bin liradan satışa sunulurken, evin konumu ve iç dekorasyonu gibi özelliklerin eklenmesiyle daha yaşanılabilir orta segment bir evin fiyatı en düşük 500 bin lira ile 600 bin lira civarında seyrediyor. 

Bu fiyatlar karşısında ev almak isteyen bir vatandaşın ise faiz ve vade farkı eklenmeden yapılan hesaplamaya göre, 500 bin lira değerindeki bir evi alması durumunda yıllık en az 50 bin lira, ay bazında bakıldığında ise 4 bin 160 lira civarında bir tutar ödemesi gerekiyor. Bu rakamlara faiz oranlarının da eklenmesiyle birlikte yapılacak olan hesaplamada tutar daha da yükselecek. 

Hal böyle olunca, yaşam standartları ele alındığında asgari ücretlinin veya 5 bin lira ortalamasında maaş alan dar gelirli vatandaşların ev alması hayal gibi duruyor. Kampanyanın açıklanmasının ardından 3 gün geçmesine rağmen konuya dair eleştirilerde devam ediyor. Hayatında ilk defa ev alacak vatandaşlar için böyle bir kampanya duyurulsa da, dar gelirli vatandaşlar bu şartlar altında ev almalarının ve borçlanmalarının mümkün olmadığını ifade ederek tepkilerini dile getiriyor. 

En çok eleştirilen konulardan birisi de, bu kampanyanın duyurulara çıkarken, bu hesaplamaların yapılıp yapılmadığı oldu. Bazı vatandaşlar sosyal medyadaki tepkilerinde, "Sıradan bir vatandaşın bile basit bir matematik hesabıyla çıkartabildiği bu hesabı, bu kampanyayı yapanlar düşünmedi mi? Dar gelirli veya hiç evi olmayan vatandaşlar bu fiyatlarla nasıl ev alsın?" diye eleştri yaptı. 

ÖZEL HABER: ÖMER FARUK SALMAN 

Gözden kaçırmayın

Başkan Mahçiçek; EXPO 2023, tarihi değerlerimiz ve müzelerimiz için önemli bir fırsat Başkan Mahçiçek; EXPO 2023, tarihi değerlerimiz ve müzelerimiz için önemli bir fırsat