EXPO 2023'e sayılı günler kalan çeşitli ülkelerinde temsilcileri Kahramanmaraş'ı ziyaret ederek bölge hakkında bilgiler almaya devam ediyor.

EXPO 2023 için hazırlıklar tüm hızıyla devam ederken, katılımcı ülke sayısı da her geçen artıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü olan 23 Nisan 2023’de açılacak EXPO 2023, kente şimdiden ulusal ve uluslararası anlamda ziyaretçi çekiyor.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek EXPO projesine büyük önem veriyor ve ülke temsilcilerini bizzat ağırlayarak programlar hakkında bilgilendirmeler yapıyor. 

Bu Pazar ise EXPO alanının misafiri Japonya’nın EXPO Komiseri Yoichi Kobayashi oldu. Başkan Mahçiçek, alanı gezdirerek sahadaki çalışmaları yerinde gösterdi. 

Ziyaret sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Başkan Mahçiçek, önemli ülkelerin EXPO’ya katılmak için Kahramanmaraş’ı ziyaret etmeye devam ettiklerini belirterek, "Geçtiğimiz günlerde biliyorsunuz Büyükelçilerimiz ve ziyaretçilerimiz geldiler. Bugün de Japonya’nın EXPO Komiseri Yoichi Kobayashi Kahramanmaraş’ımıza gelerek, EXPO 2023 Rekreasyon Alanı’mızı ziyaret ettiler. Misafirimiz Shogun ve Ninja Bahçesi ile EXPO 2023’e katılacaklarını ifade ettiler. Kendilerine EXPO 2023 ile ilgili bilgiler verdik, onlar için ayırdığımız alanı beraberce gezdik. Çok mutlu oldular. Özel konuşmalarımızdaki ifadelerini söylemek isterim ki projemizi gördükten sonra, ‘Japonya’nın buradan öğreneceği çok şey var’ dediler. Biz de mutlu olduk doğrusu. Güzel projeler ürettiğimizi, Kahramanmaraş’ımıza ve ülkemizi projeler geliştirdiğimizi gördük." dedi.

İzmir'de Kahramanmaraş Tanıtım Günleri Başladı İzmir'de Kahramanmaraş Tanıtım Günleri Başladı

Şehri gelecek yıllarda uluslararası alanda tanınan bilinilirliği artmış bir kent olmasını sağlayacaklarını anlatan Mahçiçek, "İnşallah Kahramanmaraş’ı bir dünya kenti yapmak için gayret edeceğiz. Ben tekrar Japonya’nın EXPO Komiseri Yoichi Kobayashi’ye şehrimize ve EXPO 2023’e hoş geldiniz diyorum. Beraber çalışmaktan da son derece mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum." diye konuştu. 

Japonya’nın EXPO Komiseri Yoichi Kobayashi ise EXPO 2023’teki projelerden etkilendiğini aktararak şöyle konuştu:

"EXPO bittikten sonra da bu alanın son derece kullanılabilir olması çok önemli. Bizim EXPO’muzda da burada gördüğümüz lagün havuz ve Kelebek ve Uğur Böceği Bahçesi’ni yapabiliriz. Burayı model alabileceğimizi düşünüyorum. Direk söyleyeceğim, Dubai EXPO çok büyük ve güzeldi, Beijing ve Şanghay EXPO’larından çok fazla mutlu olmamıştım ama buradaki projelerin çok daha verimli olduğunu düşünüyorum. Kahramanmaraş’ı da çok sevdim, insanlarınız çok doğal ve sıcakkanlı. Tüm Japonya halkını buraya davet ediyorum." 

Kobayashi, Japonya olarak EXPO 2023’e 18’inci yüzyıldan kalma Japonya’daki tarihi Edo Şatosu’ndaki bahçenin bir benzeri olan Shogun ve Ninja Bahçesi ile katılacaklarını ve EXPO’yu ziyaret eden yerli ve yabancı misafirlerin Shogun’un gizli görevleri için hazırlanmış, Oniwaban olarak adlandırılan korumalarının Ninja patikalarını ve Japon Bahçecilik kültürünü burada deneyimleyeceklerini, En güçlü şekilde Japonya’yı burada temsil edeceklerini ifade etti. 

HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN