Google, Google Asistan'daki bir özellik aracılığıyla bir ihlalden sonra çalınan şifrelerinizi otomatik olarak değiştirecek.

Apple 4S sahiplerine tazminat ödeyecek! Apple 4S sahiplerine tazminat ödeyecek!

Siber saldırganlar, şifreleri ele geçirdiğinde insanları maddi veya manevi zararlara uğratabiliyorlar.  Google ise şifreleri güvende tutabilmek ve ihlal edilmiş bir şifreyi vakit kaybı yaşamadan değiştirmek adına ilginç bir çözüm bulmuş gibi görünüyor.

GOOGLE ŞİFRELERİNİZİ OTOMATİK OLARAK DEĞİŞTİRECEK

The Verge'ün haberine göre; Bir ihlalden sonra şifrelerinizi değiştirmek zaman alan bir süreç ortaya çıkartıyor. Sızıntı kaynağı Max Weinbach'ın bir tweet'ine bakılırsa, Google ise bu süreci otomatikleştirmek için tasarlanmış bir Google Asistan özelliğini daha geniş bir kitle için kullanıma sunuyor. Böylece şifreleriniz Google tarafından otomatik olarak değiştirilebiliyor.

NASIL ÇALIŞIYOR?

Weinbach'ın ekran görüntülerine bakılırsa bu özellik, Android'deki Chrome'un kullanılmış bir şifrenin ihlalde göründüğünü algıladığını belirten bir iletişim kutusu uyarısı gösteriyor ve "Otomatik olarak değiştir" seçeneği sunuyor. İkincisi, kullanıcıdan "Şifrenizi değiştirmenize Google Asistan'ın yardım etmesine izin verin" ifadesini kabul etmesini isteyen bir onay kutusu içeriyor.

Google Asistan'daki özellik, geçen yıl Google I/O'da duyurulmuştu.