Keskin, ‘Tam çalışma ve faizsiz 100 bin TL destek istiyoruz’

AK Parti Malatya Milletvekili ve MKYK Üyesi Öznur Çalık, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin ve oda başkanlarını ziyaret ederek, bir araya geldi. Yapılan toplantının ardından esnaf ziyaretinde bulunuldu.

Genel 14.06.2021, 16:27 Editör 8
Keskin, ‘Tam çalışma ve faizsiz 100 bin TL destek istiyoruz’

Esnaf Sarayı’nda yapılan toplantıya MESOB Başkanı Şevket Keskin, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, Oda Başkanları, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Rıdvan Budak, AK Parti Battalgazi İlçe Başkanı Basri Kahveci, AK Parti Kadın Kolları başkanı Özlem Pelitoğlu katıldı.

Ziyareti için Milletvekili Öznur Çalık’a teşekkür eden Keskin, “Esnaf ve sanatkarımıza verilen 3 ile 5 bin TL arasındaki desteğin AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu’na götürülmesinde ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a arz edilmesinde, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya iletilmesinde Malatya Milletvekilimiz Öznur Çalık’ın önemli katkısı bulunmaktadır. Öznur Çalık, Türkiye genelinde esnaf camiasında esnafın sorunlarıyla yakından ilgilenen bir milletvekilimiz olarak tanınmaktadır. Kendilerine teşekkür ediyorum. Milletvekilimiz Öznur Çalık, esnaf ve sanatkâr camiasına büyük destek veriyor.” dedi.

-“Tam çalışma ve faizsiz 100 bin TL destek istiyoruz”

Esnaf ve sanatkarın 2023’e rahat bir şekilde girebilmesi için desteklenmesini şart olduğunu belirten Keskin, “Pandemi sürecinde biz şunu söyledik; esnaf ve sanatkarlarımız 30-40 yıl devletin bize yüklemiş olduğu bütün yükümlülükleri tamamen yerine getirdik. Esnaf ve sanatkar Ahilik kültüründen geldiği için hiçbir zaman devletin malı deniz anlayışı içinde olmamıştır. Devletin de 15 ay esnaf ve sanatkara bakmasını istedik. Elektrik, su, vergi, emlak gibi vergilerin alınmamasını istedik. Bu bizim tamamen hakkımızdı, ama verilmedi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın sorunlar kendilerine arz edildiğinde sorunları çözmek için elinden geleni yaptığını çok iyi biliyorum. Borçları öteleme ile borçları geri atma ile bu zorlu süreci atlatamayız. Çünkü esnaf ve sanatkârın geliri yok, gideri çok. Ama gelir yok. Birçok esnafımız yaklaşık 15 aydan beri kapalı bulunmaktadır. Bu meslek dalları hoşumuza gitmeyebilir. Ama meslekleri bu, ekmek paraları bu. Şimdiye kadar açılmamış olan meslek dallarının da biran önce faaliyete geçmesini bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan Cumartesi ve Pazar günleri de dahil olmak üzere bir daha kısıtlama ve kapanma olmadan, tam çalışma dönemine geçilmesini talep ediyoruz. Hükümetimizden ikinci beklentimiz, talebimizin de milletvekilimiz Öznur Çalık tarafından takip edileceğini biliyorum; esnaf ve sanatkara en az 50 ile 100 bin TL faizsiz, bir yıl ödemesiz, kredi desteği istiyoruz. Böyle bir kredi imkanı olmazsa esnaf ve sanatkarın bu süreci atlatabilmesi çok zor. 2023’te esnafın rahat bir nefes alabilmesi için böyle bir desteğin verilmesi şarttır.” ifadelerini kaydetti.

Ekmeğe yapılan zammın yüzde 17 olduğunu aktaran Keskin, “Esnaf zam yaptığı zaman herkes bağırıyor, ‘esnaf zam yaptı’ deniliyor. Zengin zam yaptığı zaman ise ‘fiyat ayarlaması’ diyorlar. Ekmeğe rayiç verdiğimizde unun çuvalı 90 TL. Bugün 170- 180 TL’ye kadar yaklaşmış. Maliyetlere yüzde 265 oranında zam gelmiş. Esnaf olarak ekmeğe yaptığımız son zam oranı yüzde 17’dir. Çünkü 30 gramda artış yapıldı. Sadece un fiyatı değil, primler var, maaşlar var, kira var, elektrik var, su var, çok sayıda gider var. Esnaf ve sanatkarın çıktısı var, girdisi yok.” şeklinde konuştu.

-“Nasılsınız, diye sormayın, “Borcunu ödeyebiliyor musun’ diye sorun”

Keskin, “Bütün siyasetçilerin ağzında esnaf var, ama gönüllerinde esnaf yok. Esnafa selam veriyorlar “Selamünaleyküm”, esnaf selamı alıyor “Aleykümselam. Siyasetçi soruyor “Nasılsın, iyi misin”, bizim esnaf da cevap veriyor; Ahilik kültüründe yetiştiği için “Allah razı olsun, çok iyiyiz” diyor. Ama “Derdin nedir, borcunu ödeyebiliyor musun? Çocuğuna ekmek götürebiliyor musun?” Bunları kimse sormuyor.” diye konuştu.

Keskin; “Cumhurbaşkanımızdan randevu talep ediyoruz”

şöyle devam etti; “‘3-5 bin TL verdik, al bu iş bitti’, demekle olmaz. Büyük bir destek verilmesi şart. Esnaf ve sanatkar camiası sayın cumhurbaşkanımızı seviyor. Bugün perişan olmuş, reisten başkasını da gözü görmüyor. Bu durumu göz ardı etmemek lazım. ‘Bunlar nasılsa bize oy veriyor, vur abalının sırtına.’ Böyle bir şey olmaz. Alanda olan biziz, sokakta olan biziz, sorunları birebir yaşayan da biziz, bu nedenle sorunlarımızı biz direk Sayın Cumhurbaşkanımıza kendimiz anlatmak istiyoruz. Bu nedenle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu talep ediyoruz.”

-Evren, “Sicil affı için teşekkür ediyoruz”

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, sicil affının çıkması için yoğun girişimlerde bulunduklarını ifade ederek, çıkarılmış olmasından dolayı memnun olduklarını kaydederek, “Hem, hem de koronavirüs nedeniyle mağdur olan esnafımız için yapılacak olan en önemli çalışmalardan birisi de sicil affının çıkarılmasıydı. Çünkü esnafımız mağdur olmuş, ayakta kalabilmesi için kredi alması gerekiyor, ama banka kredi vermiyordu. Sicil affının çıkarılmasından dolayı başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca bütün hammaddelere yüzde 30 -40 oranında zam gelmiş. Mobilyacı, keresteci esnafımız, demirci esnafımız çok mağdur durumda. Ham madde fiyatlarına gelen zamların kontrol ve denetlenmesini istiyoruz” dedi.

-Milletvekili Çalık; “Kayısıda bu seneki hedefimiz 500 milyon dolar ihracattır”

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Yıllara mahzar esnafın sesine kulağını hiç kapatmamış, esnaf dostu, çıraklıktan, kalfalıktan, ustalıktan anlayan usta bir Cumhurbaşkanımız var. 2 milyon esnafın her birinin tek tek gönlüne girmiş olan bir Cumhurbaşkanımız var. Olağanüstü durumlar ve koşullar yaşandığında da, tüm seçimlerde, olağanüstü durumlarda, 15 Temmuz başta olmak üzere, milletimizi, ezanımızı, bayrağımızı sekteye uğratacak her durumda, her saldırıda esnafımızda göğsünü siper etmiştir.” dedi.

Malatya’ya sadece 2021 yılında 70 milyon TL tutarında okul yapılacağını, depremde de yıkılan okullar dahil olmak üzere toplam 1244 adet derslikten oluşan anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise yapılacağını belirten Çalık, Battalgazi Devlet Hastanesi’nin Ağustos ayı sonuna yetiştirileceğini ve Malatya’da 13 ilçenin de devlet hastanesine kavuşturulduğunu kaydetti.

Çalık şöyle devam etti; “20 yıllık siyasetinde ‘En önemli işin nedir’ diye sorsalar; benim için siyasetimin nişanesidir, Malatya'daki kayısı üreticimizin, çiftçimizin alın terinin, değer kazanmasıdır, Toprak Mahsulleri Ofisi’ni kayısıyı almasıdır, muhteşem bir iştir. 13-24 TL’ye giden kayısı, geçen sene en ucuzu 21 TL’ye gitti. 35 TL’ye, 40 TL’ye kayısılar satıldı. Bu seneki hedefimiz 500 milyon dolar ihracattır. Şu anda bile 21-22 TL’ye kayısını gittiğini söylüyorlar. Toprak Mahsulleri Ofisimiz kapıda bekliyor. Çiftçimizin endişe ettiği anda, ürünümüz değersiz dediği anda Toprak Mahsulleri Ofisi hemen ürününüzü alacak..”

Malatya’ya 2 bin 500- 3 bin kişilik istihdam sağlayacak olan Tekstil Kent Projesini hayata geçireceklerini belirten Milletvekili Çalık, “Muhteşem bir proje. İlçe bazlı, ilçelerimizdeki gençlerimizin, şehirde gelip işsiz gezmelerine engel olacak bir proje. Battalgazi’de 400-500-600, ikinci etapta da var, bine kadar çıkaracağız, Pütürge’de 400, Darende’de 500, Akçadağ’da 500 kişinin istihdam edileceği Tekstil kentler inşa ediyoruz. Bu ne demek? Fabrikaları kuruyoruz, yatırımcılara diyoruz ki gelin makinelerini kurun, servis ücreti ödemeden gençler gelip orada çalışsın. Yeşilyurt’ta 1. Organize sanayi Bölgesinde 1.500 kişilik kuruyoruz. Tekstil Kent, 1 yıl içerisinde hayata geçirilecek.” diye konuştu.

Hekimhan ve Kuluncak ilçelerinin doğalgaza kavuşacağını belirten Çalık, esnaflara verilen desteklerle ilgili olarak ise, “2020 yılında TESKOMB aracılığıyla Malatya’da 3 bin 275 esnaf ve sanatkarımıza 158 milyon 700 bin TL faizsiz kredi verilmiş, Doğrudan Halk Bankası aracılığı ile faizsiz kredi kullanan esnaf sayısı 4 bin 045 kişi olup toplamda 202 milyon faizsiz kredi kullandırılmıştır. Halkbank ve kooperatiflerimiz aracılığıyla toplamda 7 bin 320 kişiye 360 milyon 700 bin TL faizsiz kredi verilmiştir. Vergi, vergi cezaları, gecikme faizi, idari para cezaları, kredi sicil affı, sigorta primleri, KYK borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili kanun Resmi Gazete'de geçen hafta içerisinde yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanunla özellikle esnaf ve sanatkarları rahatlatacak; karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer borçlarını zamanında ödeyemeyen kişilerin olumsuz kayıtlarının belli koşullarla silinmesini içeren sicil affı getirildi.” dedi.

Yapılan toplantını ardından Çalkı, Keskin ve Evren esnaf ziyaretinde bulundular.Yorumlar (0)
banner82
29°
açık
banner62
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş’taki 18 katlı bina, Yıkılmalı Mı? Yıkılmamalı Mı?
Kahramanmaraş’taki 18 katlı bina, Yıkılmalı Mı? Yıkılmamalı Mı?
Namaz Vakti 25 Temmuz 2021
İmsak 03:45
Güneş 05:23
Öğle 12:44
İkindi 16:34
Akşam 19:54
Yatsı 21:26
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
Günün Karikatürü Tümü
banner69
banner113
banner133