Milyonlarca emeklinin faydalanacağı bayram ikramiyelerinin hesaplara yatma tarihi geldi. Bu yıl zam beklentileriyle çok konuşulan emekli bayram ikramiyeleri 1100 lira olarak belirlendi.

Süper Film Ambalaj “Tse Covıd-19 Güvenli Üretim Belgesi”ni Yeniledi   Süper Film Ambalaj “Tse Covıd-19 Güvenli Üretim Belgesi”ni Yeniledi  

Asgari ücrette yapılan yüzde 52'lik zammın ardından yaklaşık 14 milyon emekliye her bayram öncesinde verilen ikramiyeler için de zam beklentisi oluşmuştu. Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in açıklamalarını destekleyerek, emekli bayram ikramiyesinin 1100 TL olacağını söyledi. Erdoğan, "Çalışma Bakanım ne dediyse doğrudur" ifadelerini kullandı.

İşçi (SSK’lı) emeklilerinden maaş ödeme günleri 17, 18, 19, 20, 21 Nisan olanların ikramiyesi 27 Nisan’da (yarın), 22, 23, 24, 25, 26 Nisan olanların ise ikramiyesi 28 Nisan’da (perşembe) yatırılacak. BAĞ-KUR emeklileri ikramiyelerini 29 Nisan’da çekecek. Memur emeklileri ise hem bayram ikramiyelerini hem de mayıs ayı aylıklarını 29 Nisan’da alacak.

YENİ BAŞVURANA DA VAR

Nisan ayında emeklilik dilekçesi verenler de ikramiye alacak. Kanuna göre; bayramın içinde bulunduğu ayda SGK’dan emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı (dulyetim aylığı) ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri almakta olan kişilere bayram ikramiyesi ödeniyor. Şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahipleri de bayram ikramiyesi alıyor.

4 YILDA 89 MİLYAR LİRA

Yapılan yasal düzenlemeyle 2018’den itibaren emeklilere Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda 1.000’er lira ikramiye verilmeye başlanmıştı. İkramiyeler 2021’de 100 liralık artışla 1.100 liraya yükseltilmişti. Geçen dört yıllık sürede toplam bayram ikramiyesi ödemesi 89 milyar liraya ulaştı. Emekliye verilen bayram ikramiyesi borçlarından dolayı haczedilemiyor.

İŞSİZLİK MAAŞLARI DA ÖDENİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 5 Mayıs 2022 tarihinde yapılacak olan 2022 yılı Nisan ayına ilişkin işsizlik sigortası ödemelerinin, Ramazan Bayramı nedeniyle 29 Nisan’da hesaplara yatırılacağını duyurdu. Bilgin, ödemelerin banka hesaplarına yatırılacağını, IBAN bilgileri bulunmayan vatandaşlara da PTT üzerinden ödeme yapılacağını hatırlattı.