CHP Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rize’de yaşanan sel felaketinin ardından sarf ettiği “Eskiden dikey köklü ağaçlarımız vardı. O ağaçlar söküldü ve yerine çaylıklar yapıldı” sözlerini eleştirdi. Öztunç, “Ağaçlar onun için kesilmedi. Ağaçlar, sizin yanlışçevre politikanız yüzünden kesildi. Ağaçları kestirdiniz, maden ocakları yaptırdınız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 kişinin yaşamını yitirdiği ve 2 kişinin kaybolduğu Rize’deki sel felaketinin ardından “Eskiden dikey köklü ağaçlarımız vardı. Şimdi o ağaçlar kalamadı. Çünkü o ağaçlar söküldü ve yerine çaylıklar yapıldı. Şu an itibariyle bütün bu çaylıklar, -kendi dayılarımın evlerinin altındaki yerler de dahil olmak üzere- onlar da kaydılar” demişti.

Erdoğan’ın bu sözlerini eleştiren CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, şunları söyledi:

Türk Halk Müziği Korosu Kahramanmaraş’ta Müzikseverlerle Buluşacak Türk Halk Müziği Korosu Kahramanmaraş’ta Müzikseverlerle Buluşacak

“AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz’de yaşanan sel felaketinin sorumluluğunu yine vatandaşa yüklemiş. Vatandaşı suçluyor. Diyor ki ‘Ağaçları kestiler, çaylık yaptılar. Çay diktiler.’ Sayın Erdoğan, yıllardır zaten Karadeniz’de çay var. Ağaçlar, onun için kesilmedi. Ağaçlar, sizin yanlışçevre politikanız yüzünden kesildi. Ağaçları kestirdiniz, maden ocakları yaptırdınız. Ağaçları kestirdiniz, taş ocakları yaptırdınız. Ufacık dereye, 5 tane, 6 tane HES projesine izin verdiniz. HES’leri yaptırınız. Karadeniz’deki bu selin en büyük sebepleri, sizin yaptırdığınız bu HES’ler oldu. Ama çıkıp, hala vatandaşı suçluyorsunuz.

“DOĞAYLA OYNUYORSUNUZ, DOĞAYI TAHRİP EDİYORSUNUZ”

Karadeniz İklim Eylem Planı’nı açıkladınız. Peki Karadeniz İklim Eylem Planı’na uydunuz mu? Plan var, icraat yok. Plan var, hiçbir şekilde plana uymak, hareket yok. Bir an evvel Karadeniz İklim Eylem Planı’nı devreye sokunuz. Kağıt üstündeki bu planı sahada icraata geçirmeniz gerekiyor. Son 20 yılda, sizin hükümetiniz döneminde, Karadeniz’de sadece selden dolayı 83 yurttaşımız yaşamını yitirdi. Ama hiç umursamadan dere yataklarına apartmanların yapılmasına izin veriyorsunuz, HES projelerinin yapılmasına izin veriyorsunuz. İkizdere’de, sizin memleketinizde yaşadık. İkizdere’de taş ocağı açılmasına izin veriyorsunuz. Doğayla oynuyorsunuz, doğayı tahrip ediyorsunuz. Doğa ise intikamını bu şekilde alıyor. Doğa ile uğraşılmaz, doğa intikamını alır. Bir an evvel yanlışçevre politikanızdan vazgeçin ve doğru düzgün bir çevre politikasını hayata geçirin.”