CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Edirne ziyaretinde yaptığı açıklamada Türk Lirası'nın Dolar, Avro ve Leva karşısında değer kaybetmeye devam etmesine değinerek, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'ye yüklendi... 

Nureddin Nebati'nin Maliye Bakanlığı koltuğuna yakışmadığını söyleyen Öztunç, "6 ay uyuyun, gözlerinizi açın, 6 ay sonra her şey güzel' dedi. 5 ay geçti, 1 ay kaldı; Nebati hâlâ uyuyor. Nebati hâlâ uyanamadı. Ağlanacak halimize gülüyoruz artık" dedi... 

Ali Öztunç, RTÜK Harcırahlarını TBMM Gündemine taşıdı Ali Öztunç, RTÜK Harcırahlarını TBMM Gündemine taşıdı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Edirne'de bir dizi temaslarda bulunarak partililerle bir araya geldi. 
Genel Başkan Yardımcısı Öztunç, Edirne ziyareti  kapsamında CHP il başkanlığında basın toplantısı yaparak gündemi değerlendirdi. Türkiye'nin ekonomik sıkıntısından tarıma bir çok konuda hükümeti eleştiren Öztunç özellikle buğday taban fiyatının açıklanmaması, döviz kurundaki hareketlenme ve bugün yapılacak İstanbul mitingi gibi konuları gündemine aldı.
'MİLLETİN NE ISTIRAPLAR ÇEKTİĞİNİN FARKINDA DEĞİLLER' 
Vatandaşın ekonomik krizi iliklerine kadar hisseder hale geldiğini belirten Öztunç, "Her gün zam, her şeye zam, başka hiçbir şey yok. Akaryakıta, doğalgaza, elektriğe, çaya, una, şekere zam; her şeye zam geliyor. İnsanlar artık bu zam furyası altında eziliyorlar, perişan oluyorlar. Gün geçmiyor ki zam gelmesin. Birilerinin keyfi yerinde, onlara göre hava hoş. Onlar, bir eli yağda, bir eli balda sarayda yaşıyorlar. Devletin imkânlarıyla yaşıyorlar. Hiçbir şeye para vermiyorlar. Tayyip Erdoğan, sarayda elektriğe, doğalgaza, akaryakıta, una, şekere, zeytinyağına, ayçiçek yağına, hiçbir şeye para vermez. O yüzden de milletin ne ıstıraplar çektiğinin farkında değiller" dedi. 
'BUĞDAY TABAN FİYATI 8.5 LİRA OLMALI' 
Hasat yaklaşmasına rağmen buğday taban fiyatının halen açıklanmamasını eleştiren Öztunç, "Bulunduğumuz bölge, Türkiye'nin tahıl ambarıydı. Edirne milletvekilimiz bu konulardaki önemli isimlerden biridir. Buğday taban fiyatı hâlâ açıklanmadı. Neyi bekliyorsunuz ey AKP? Buğday taban fiyatı neden açıklanmıyor. Geçtiğimiz yıl ile bu yıl arasındaki mazot farkı 3-4 katı. Geçtiğimiz yıl ile bu yıl arasındaki girdi 3-4 katı arttı. Geçen yıl açıklanan buğday taban fiyatının en az 3-4 katının açıklanması gerekmiyor mu? Gerekiyor. Vicdan, ekonomik gerçekler bunu gerektiriyor. Niye açıklamıyorsun ey Ak Parti, ey Tarım Bakanı, ey Erdoğan? Buğday taban fiyatını neden açıklamıyorsun? En az 8,5 TL olması gerekiyor. Buradan, Trakya ve Anadolu çiftçileri adına sesleniyoruz; buğday taban fiyatını açıklayın. En az 8,5 TL olması gerekiyor. Yoksa 'Geçiştirelim, piyasa kendisi oluştursun' hesabında mısınız? Nasıl bir yönetim anlayışınız var? Nasıl devleti yönetiyorsunuz? Yönetemiyorsunuz, yönetmekten acizsiniz" diye konuştu. 
'AĞLANACAK HALİMİZE GÜLÜYORUZ' 
Türk lirasının Bulgar Leva'sı karşısında değer kaybetmesine de değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztunç, "1 Leva kaç TL? 8,5 TL değil mi? Neredeyse 9 TL olacak. 5-6 yıl önce Edirne'ye geldiğimde gördüğüm tablo şuydu; Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları, Bulgaristan'a gidiyorlardı, paramız değerliydi, alışveriş yapıyorlardı, yemeklerini yiyorlardı, aileleriyle geziyorlardı ve Türkiye'ye dönüyorlardı. Şimdi; Bulgaristan'dan geliyorlar, alışveriş yapıyorlar, yemek yiyorlar, otelde kalıyorlar, 1-2 gün sonra tekrar Bulgaristan'a dönüyorlar. Çünkü onların parası değerlendi, bizim paramızın değeri düştü. Bunun sorumlusu kim? Tayyip Erdoğan, Ak Parti bunun sorumlusu. Türkiye'yi bu hale onlar getirdiler. Artvin'e gidin Gürcistan ile mesele aynı, Edirne'ye gelin Bulgaristan ile mesela aynı. Sorarsan her şey çok güzel. Sorduğun zaman Nebati, 'Gözlerim ışıldıyor' diyor. Beyefendi skeçlere konu oluyor. Maliye Bakanı mı, stand-upçı mı belli değil. Türkiye Cumhuriyeti'nin Maliye Bakanlığı'nda böyle birinin oturması doğru mu, yakışıyor mu? Komedi. Tuhaf tuhaf hareketler; 'Gözlerim ışıldıyor' diyor, kafasını eğiyor, '6 ay uyuyun, gözlerinizi açın, 6 ay sonra her şey güzel' dedi. 5 ay geçti, 1 ay kaldı; Nebati hâlâ uyuyor. Nebati hâlâ uyanamadı. Ağlanacak halimize gülüyoruz artık" ifadelerini kullandı. 
'PARA GELECEK YERDEN GRUP BAŞKANVEKİLİ ESİRGENMEDİ'  
CHP Grup Başkanvekili Cahit Özkan'ın görevden alınmasını da değerlendiren Öztunç, "Sayın Cahit Özkan, geçmiş olsun. Ak Parti Grup Başkanvekiliydi. Bir televizyon programına çıktı, Birleşik Arap Emirlikleri ile ilgili bir konuşma yaptı. Hemen arkasından kendi parti sözcüleri yalanladı, 'Bizim fikrimiz değil, kendi kişisel düşüncesi. Parti adına konuşamaz' dedi. Cahit Özkan, önceki gün tweet attı, 'Ömer Çelik ile aramıza kimse giremez' dedi. Sanki aralarına girmeye çalışan var, 'Allah muhabbetinizi arttırsın da parti sözcünüz kim? Onu bir açıklayın artık' dedik. Kim parti adına konuşacak? Dün itibariyle görevden alındı. O da affını istemiş. Birleşik Arap Emirlikleri, Cahit Özkan'ı yedi. Bir Türk atasözü der ki; kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez. Bunu, bugüne güncellersek; para gelecek yerden Grup Başkanvekili esirgenmez, itinayla harcanır. Para gelecek yerden Cahit Özkan esirgenmedi ve gönderdiler. Ak Parti'nin gerçeği bu işte. Ak Parti böyle bir siyasi oluşum. Önce Erbakan'ı sattılar, sonra Abdullah Gül'ü sattılar, sonra Abdüllatif Şener gibi partinin kurucularını. Sonra Atatürk döneminden bugüne Türkiye Cumhuriyeti'nin kurduğu tüm fabrikaları, demir çelikleri, limanları, SEKA'yı, TEKEL'i, TELEKOM'u, şeker fabrikalarını sattılar. Sonra hazine arazilerini, kıyıları, ormanları sattılar. En son 500 bin Dolar'a Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını satıyorlardı. Dün itibariyle de Cahit Özkan'ı sattılar. Ak Parti, satıcıların hükümeti, satıcıların partisidir. Hayırlı, uğurlu olsun" şeklinde konuştu.