İlkokul ve ortaokul eğitimini burada aldıktan sonra girdiği lise giriş sınavıyla Savaştepe Anadolu Öğretmen Lisesini kazanıp 4 yıl yatılı okuyarak lise hayatını tamamladı.

Üniversite hayatını İzmir’de tamamladıktan sonra burada dil kurslarında ve etüt merkezlerinde çalışarak öğretmenlik hayatına başladı. Bir dönem İngilizce oyun yazarlığı da yapan ve aynı zamanda üniversite hayatında müzik, tiyatro, sirk gibi farklı sanat dallarıyla da ilgilenmiştir. Kulüplerde aktif rol alarak, güzel sanatların kendisine kattıklarını mesleğinde kullandığı tekniklerle harmanladı.

Akhisar Kolejinde öğretmenlik yapmış ve sonrasında eşi İsmail SİDAN ile evlendi. Eşinin işi nedeniyle özel okulu bırakıp devlet okullarına sınavla geçiş yaptı.

İlk memuriyet yeri Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesidir. Ardından Ezine, Çanakkale, Elazığ’da çalıştı.  Şu anda da Kahramanmaraş Yunus Emre Ortaokulunun İngilizce öğretmeni kadrosundadır.

Mesleğini çok seven SİDAN, pandemi sürecinde öğrencilerinin derslerine katkı sağlaması için kurduğu Youtube’da ‘’Mutiş Teacher’’ kanalı ile büyük bir kitleye ulaşmış ve yaptığı ortaokul konu anlatım videoları, İngilizce kelime öğrenme yolları, soru çözme teknikleri, masal anlatımı, öğrencileriyle yaptığı ders videoları ve motivasyon videoları ile kanalı Türkiye’de hatta Azerbaycan’da dahi takip edilen bir kanala dönüştürmüştür.

Kahramanmaraş’ta yaptığı bu çalışmalarla Kahramanmaraş İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Kahramanmaraş Kaymakamı tarafından başarı belgesine layık görüldü.

Deniz Uras isminde bir tane evlada sahip olup çalışmalarını hep oğlunun uyku saatlerinde yapan Muhterem SİDAN,  aynı zamanda 2021 yılında Ankara’da başarılı bir yayıneviyle yolunu birleştirmiştir.  

İngilizce konu anlatım kitap yazarlığı ve Maraş Pusula Haber köşe yazarlığı yapmaktadır.