Intel, En Gelişmiş Performans Veri Merkezi Platformunu Tanıtıyor

Intel, yerleşik yapay zekaya sahip tek Veri Merkezi İşlemcisi olan, ortalama %46 daha yüksek performansa sahip yeni 3. Nesil Intel Xeon Scalable'ı tanıtıyor.

Bilim, Teknoloji 08.04.2021, 14:17 Editör 8
Intel, En Gelişmiş Performans Veri Merkezi Platformunu Tanıtıyor

Intel bugün, buluttan ağa ve akıllı uca kadar endüstrinin en geniş iş yüklerini desteklemek amacıyla optimize edilmiş en gelişmiş, en yüksek performanslı veri merkezi platformunu hizmete sundu. Yeni 3. Nesil Intel Xeon Scalable işlemciler (kod adı "Ice Lake"), Intel’in veri merkezi platformunun temelini oluşturuyor ve müşterilerin AI gücünden yararlanarak, günümüzün en önemli iş fırsatlarının bazılarından yararlanmasını sağlıyor.

Daha fazlası: Press Kit: 3rd Gen Intel Xeon Scalable Launch | News Byte: New Intel Processors Accelerate 5G Network Transformation | News Byte: Intel Teams with Leidos, Fortanix to Accelerate Clinical Trials | News Byte: Intel Xeon Advances Nasdaq’s Homomorphic Encryption R&D | Product Fact Sheet: 3rd Gen Intel Xeon Scalable Platform | SKU Stack

Yeni 3. Nesil Intel Xeon Scalable işlemciler, popüler veri merkezi iş yüklerinde ortalama %46 iyileşme oranı ile, önceki nesle kıyasla önemli bir performans artışı sağlıyor. Ayrıca işlemciler, yerleşik güvenlik içinde Intel SGX ve Intel Crypto Acceleration ile beraber yapay zeka süratını hızlandırması için Intel DL Boost dahil olmak üzere yeni ve gelişmiş platform yetenekleri ekliyor. Intel’in geniş Intel® Select Solutions ve Intel® Market Ready Solutions portföyüyle birleştirilen bu yeni yetenekler, müşterilerin bulut, AI, kurumsal, HPC, ağ, güvenlik ve uç uygulamalar genelinde dağıtımları hızlandırmasına olanak tanıyor.

Intel Data Platforms Group Genel Müdür Yardımcısı Navin Shenoy, ''3. Nesil Intel Xeon Scalable platformu, buluttan ağa ve ağdan uca iş yüklerinin çeşitliliğini işlemek için tasarlanmış, tarihimizdeki en esnek ve en yüksek performansa sahip platformdur.'' diyor ve ekliyor, "Intel, müşterilerimizin talep ettiği en geniş akıllı siikon ve çözümleri sunmak için mimari, tasarım ve üretim ile benzersiz bir şekilde konumlandırıldı.''

3. Nesil Intel Xeon Scalable İşlemciler

Intel 10 nanometre (nm) işlem teknolojisinden yararlanan en yeni 3. Nesil Intel Xeon Scalable işlemciler, işlemci başına 40 adede kadar çekirdek ve 5 yıllık bir sisteme kıyasla 2,65 kata kadar daha yüksek bir ortalama performans kazancı sağlıyor. Platform, soket başına 6 terabayta kadar sistem belleğini, soket başına 8 kanala kadar DDR4-3200 belleğini ve soket başına 64 şeride kadar PCIe Gen4'ü destekliyor.

Yeni 3. Nesil Intel Xeon Scalable işlemciler, hem şirket içi hem de dağıtılmış çoklu bulut ortamlarında çalışan modern iş yükleri için optimize edildi. İşlemciler, müşterilere yerleşik hızlandırma ve gelişmiş güvenlik yetenekleri dahil olmak üzere, onlarca yıllık inovasyondan yararlanmış esnek bir mimari sunuyor.

Yerleşik AI hızlandırma: En yeni 3. Nesil Intel Xeon Scalable işlemciler, müşterilerin verilerinden daha değerli içgörüler elde etmelerini sağlayan AI performansı, üretkenliği ve basitliği sunuyor. Yerleşik AI hızlandırma, kapsamlı yazılım optimizasyonları ve anahtar teslimi çözümlere sahip tek veri merkezi CPU'su olan yeni işlemciler, uçtan ağa ve buluta kadar her uygulamaya yapay zekayı aşılamayı mümkün kılıyor. En yeni donanım ve yazılım optimizasyonları, önceki nesle kıyasla %74 daha hızlı AI performansı sunuyor, buna ek olarak AMD EPYC 7763'e kıyasla 20 popüler AI iş yükünün geniş bir karışımında 1,5 kata kadar daha yüksek performans ve Nvidia A100 GPU'ya karşı 20 popüler AI iş yükü geniş bir karışımda 1,3 kata kadar daha yüksek performans sağlıyor.

Yerleşik güvenlik: Yüzlerce araştırmanın ve üretim dağıtımının yanı sıra, zaman içinde sürekli olarak güçlendirilme yeteneği ile Intel SGX, hassas kod ve verileri sistemdeki en küçük potansiyel saldırı yüzeyiyle koruyor. Artık, enklavlara sahip 2 soketli Xeon Scalable işlemcilerde ana akım iş yüklerinin taleplerini desteklemek ve 1 terabayta kadar kod ve veriyi izole edip işleyebilmek için mevcut. Intel® Total Memory Encryption ve Intel® Platform Firmware Resilience gibi yeni özelliklerle birleştiğinde, en yeni Xeon Scalable işlemciler günümüzün en acil veri koruma endişelerini gideriyor.

Yerleşik kripto hızlandırma: Intel Crypto Acceleration, bir dizi önemli kriptografik algoritmada çığır açan bir performans sunuyor. Bir günde milyonlarca müşteri işlemi gerçekleştiren çevrimiçi perakendeciler gibi şifreleme açısından yoğun iş yüklerine sahip işletmeler, kullanıcı yanıt sürelerini veya genel sistem performansını etkilemeden, müşteri verilerini korumak için bu özelliği kullanabilir.

Buna ek olarak, 3. Nesil Intel Xeon Scalable platformundaki iş yüklerini hızlandırmak için yazılım geliştiricileri, tescilli modellerin teknik ve ekonomik yüklerinden özgürleştiren açık oneAPI ve çapraz bir mimari programlama kullanarak uygulamalarını optimize edebilirler. Intel® oneAPI Toolkits, gelişmiş derleyiciler, kitaplıklar ve analiz ve hata ayıklama araçları aracılığıyla işlemcilerin performansını, yapay zekayı ve şifreleme yeteneklerini gerçekleştirmeye yardımcı oluyor.

Intel Xeon Scalable işlemciler, Intel Select Solutions'ın %80'ine kadarının yıl sonuna kadar yenilenmesiyle; 500'den fazla dağıtıma hazır Intel® IoT Market Ready Solutions ve müşteri dağıtımlarını hızlandırmaya yardımcı olan Intel Select Solutions ile destekleniyor.

Endüstri Lideri Veri Merkezi Platformu

Intel’in veri merkezi platformları, verileri taşımak, depolamak ve işlemek için benzersiz yeteneklere sahip, piyasadaki en yaygın platformlardır. En yeni 3. Nesil Intel Xeon Scalable platformu, Intel Optane kalıcı bellek 200 serisi, Intel Optane Solid State Drive (SSD) P5800X ve Intel® SSD D5-P5316 NAND SSD'lerin yanı sıra Intel Ethernet 800 Serisi Ağ Adaptörleri ve en son çıkan Intel® Agilex FPGA'lar içeriyor.

Bulut, Ağ ve Akıllı Uçta Esnek Performans Sağlama

Yeni 3. Nesil Xeon Scalable platformu, buluttan akıllı uca kadar çok çeşitli pazar segmentleri için optimize edildi.

Bulut için: 3. Nesil Intel Xeon Scalable işlemciler, bulut iş yüklerinin zorlu gereksinimleri için tasarlanmış ve optimize edildi. Buna ek olarak çok çeşitli hizmet ortamlarını destekliyor. Dünyada 800'den fazla bulut hizmeti sağlayıcısı, Intel Xeon Scalable işlemciler, üzerinde çalışıyor ve en büyük bulut hizmeti sağlayıcılarının tümü, 2021'de 3. Nesil Intel Xeon Scalable işlemcilerle desteklenen bulut hizmetleri sunmayı planlıyor.

Ağ için: Intel’in ağ için optimize edilmiş “N-SKU''ları, çeşitli ağ ortamlarını desteklemek için tasarlandı ve birden fazla iş yükü ve performans seviyesi için optimize edildi. En yeni 3. Nesil Intel Xeon Scalable işlemciler, önceki nesle göre geniş çapta konuşlandırılmış çeşitli ağ ve 5G iş yüklerinde ortalama %62 daha fazla performans sunuyor.[i] 400'den fazla Intel® Network Builders üyesinden oluşan geniş bir ekosistemle çalışan Intel, 3. Nesil Intel Xeon Scalable işlemci "N SKU''larına dayalı çözüm planları sunuyor, bu da vRAN, NFVI, sanal CDN ve daha fazlasını içeriyor.

Akıllı uç için: 3. Nesil Intel Xeon Scalable işlemciler, akıllı uçta güçlü yapay zeka, karmaşık görüntü veya video analizi ve birleştirilmiş iş yükleri için gereken performans, güvenlik ve işlevsel kontrolleri sunuyor. Platform, görüntü sınıflandırması için önceki nesillere göre 1.56 kat daha fazla yapay zeka çıkarım performansı sunuyor.[ii]

Intel Hakkında

Intel (Nasdaq: INTC), dünyayı değiştiren teknolojisiyle endüstride bir lider konumundadır ve küresel ilerlemeyi kolaylaştırarak yaşamları zenginleştirir. Moore Yasası’ndan ilham alarak, müşterilerimizin en büyük zorluklarının üstesinden gelmelerine yardımcı olmak, yarı iletkenlerin tasarımını ve üretimini sürekli olarak geliştirmek için çalışıyoruz. İşletmeleri ve toplumu iyileştirmek için verilerin potansiyelini, yapay zekayı, bulut, ağ, uç ve her tür bilgi işlem cihazına dahil ederek açığa çıkarıyoruz. Intel’in yenilikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için newsroom.intel.com ve intel.com adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Performans, kullanıma, yapılandırmaya ve diğer faktörlere göre değişir. www.Intel.com/PerformanceIndex adresinden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Performans sonuçları, yapılandırmalarda gösterilen tarihlerdeki testlere dayanmaktadır ve genel kullanıma açık bütün güncellemeleri yansıtmayabilir. Yapılandırma ayrıntıları için yedeklemeye bakınız. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenliğe sahip değildir.

Intel, Principled Technologies tarafından yönetilen BenchmarkXPRT Geliştirme Topluluğu da dahil olmak üzere çeşitli kıyaslama gruplarına katılarak, sponsorluk yaparak ve / veya teknik destek sağlayarak karşılaştırmaların geliştirilmesine katkıda bulunur.

Maliyetleriniz ve sonuçlarınız değişkenlik gösterebilir.

Intel teknolojileri, etkinleştirilmiş donanım, yazılım veya hizmet aktivasyonu gerektirebilir.

Bazı sonuçlar tahmin edilmiş veya simüle edilmiş olabilir.

Intel, üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Doğruluğu değerlendirmek için diğer kaynakları inceleyebilirsiniz.

Tüm ürün planları ve yol haritaları önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.

Bu belgede mevcut, gelecekteki planlara veya beklentilere atıfta bulunan ifadeler ileriye dönük ifadelerdir. Bu ifadeler mevcut beklentilere dayanmaktadır ve gerçek sonuçların bu tür ifadelerde belli edilen veya ima edilenlerden önemli ölçüde farklı olmasına neden olabilecek birçok risk ve belirsizlik içermektedir. Gerçek sonuçların önemli ölçüde farklılık göstermesine neden olabilecek faktörler hakkında daha fazla bilgi almak için, www.intc.com adresindeki en güncel gelir raporuna ve SEC dosyalarımıza bakınız.

©️ Intel Corporation. Intel, Intel logosu ve diğer Intel markaları, Intel Corporation veya yan kuruluşlarının ticari markalarıdır. Diğer isimler ve markalar başkalarının mülkiyetinde olabilir.

[i] Bkz. [91] www.intel.com/3gen-xeon-config. Sonuçlar farklılık gösterebilir.

[ii] Bkz. [121] www.intel.com/3gen-xeon-config. Sonuçlar farklılık gösterebilir.Yorumlar (0)
banner82
23°
parçalı az bulutlu
banner62
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş’taki 18 katlı bina, Yıkılmalı Mı? Yıkılmamalı Mı?
Kahramanmaraş’taki 18 katlı bina, Yıkılmalı Mı? Yıkılmamalı Mı?
Namaz Vakti 16 Nisan 2021
İmsak 04:23
Güneş 05:49
Öğle 12:37
İkindi 16:18
Akşam 19:15
Yatsı 20:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Sivasspor 33 50
8. Hatayspor 32 49
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 33 41
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 32 33
19. Gençlerbirliği 33 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 30 63
2. Adana Demirspor 30 58
3. Samsunspor 30 58
4. Altay 30 54
5. İstanbulspor 30 54
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 30 49
8. Ümraniye 30 44
9. Tuzlaspor 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Adanaspor 30 34
14. Balıkesirspor 30 32
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 30 48
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23
Günün Karikatürü Tümü
banner69
banner113
banner133