Intel, En Gelişmiş Performans Veri Merkezi Platformunu Tanıtıyor

Intel, yerleşik yapay zekaya sahip tek Veri Merkezi İşlemcisi olan, ortalama %46 daha yüksek performansa sahip yeni 3. Nesil Intel Xeon Scalable'ı tanıtıyor.

Bilim, Teknoloji 08.04.2021, 14:17 Editör 8
Intel, En Gelişmiş Performans Veri Merkezi Platformunu Tanıtıyor

Intel bugün, buluttan ağa ve akıllı uca kadar endüstrinin en geniş iş yüklerini desteklemek amacıyla optimize edilmiş en gelişmiş, en yüksek performanslı veri merkezi platformunu hizmete sundu. Yeni 3. Nesil Intel Xeon Scalable işlemciler (kod adı "Ice Lake"), Intel’in veri merkezi platformunun temelini oluşturuyor ve müşterilerin AI gücünden yararlanarak, günümüzün en önemli iş fırsatlarının bazılarından yararlanmasını sağlıyor.

Daha fazlası: Press Kit: 3rd Gen Intel Xeon Scalable Launch | News Byte: New Intel Processors Accelerate 5G Network Transformation | News Byte: Intel Teams with Leidos, Fortanix to Accelerate Clinical Trials | News Byte: Intel Xeon Advances Nasdaq’s Homomorphic Encryption R&D | Product Fact Sheet: 3rd Gen Intel Xeon Scalable Platform | SKU Stack

Yeni 3. Nesil Intel Xeon Scalable işlemciler, popüler veri merkezi iş yüklerinde ortalama %46 iyileşme oranı ile, önceki nesle kıyasla önemli bir performans artışı sağlıyor. Ayrıca işlemciler, yerleşik güvenlik içinde Intel SGX ve Intel Crypto Acceleration ile beraber yapay zeka süratını hızlandırması için Intel DL Boost dahil olmak üzere yeni ve gelişmiş platform yetenekleri ekliyor. Intel’in geniş Intel® Select Solutions ve Intel® Market Ready Solutions portföyüyle birleştirilen bu yeni yetenekler, müşterilerin bulut, AI, kurumsal, HPC, ağ, güvenlik ve uç uygulamalar genelinde dağıtımları hızlandırmasına olanak tanıyor.

Intel Data Platforms Group Genel Müdür Yardımcısı Navin Shenoy, ''3. Nesil Intel Xeon Scalable platformu, buluttan ağa ve ağdan uca iş yüklerinin çeşitliliğini işlemek için tasarlanmış, tarihimizdeki en esnek ve en yüksek performansa sahip platformdur.'' diyor ve ekliyor, "Intel, müşterilerimizin talep ettiği en geniş akıllı siikon ve çözümleri sunmak için mimari, tasarım ve üretim ile benzersiz bir şekilde konumlandırıldı.''

3. Nesil Intel Xeon Scalable İşlemciler

Intel 10 nanometre (nm) işlem teknolojisinden yararlanan en yeni 3. Nesil Intel Xeon Scalable işlemciler, işlemci başına 40 adede kadar çekirdek ve 5 yıllık bir sisteme kıyasla 2,65 kata kadar daha yüksek bir ortalama performans kazancı sağlıyor. Platform, soket başına 6 terabayta kadar sistem belleğini, soket başına 8 kanala kadar DDR4-3200 belleğini ve soket başına 64 şeride kadar PCIe Gen4'ü destekliyor.

Yeni 3. Nesil Intel Xeon Scalable işlemciler, hem şirket içi hem de dağıtılmış çoklu bulut ortamlarında çalışan modern iş yükleri için optimize edildi. İşlemciler, müşterilere yerleşik hızlandırma ve gelişmiş güvenlik yetenekleri dahil olmak üzere, onlarca yıllık inovasyondan yararlanmış esnek bir mimari sunuyor.

Yerleşik AI hızlandırma: En yeni 3. Nesil Intel Xeon Scalable işlemciler, müşterilerin verilerinden daha değerli içgörüler elde etmelerini sağlayan AI performansı, üretkenliği ve basitliği sunuyor. Yerleşik AI hızlandırma, kapsamlı yazılım optimizasyonları ve anahtar teslimi çözümlere sahip tek veri merkezi CPU'su olan yeni işlemciler, uçtan ağa ve buluta kadar her uygulamaya yapay zekayı aşılamayı mümkün kılıyor. En yeni donanım ve yazılım optimizasyonları, önceki nesle kıyasla %74 daha hızlı AI performansı sunuyor, buna ek olarak AMD EPYC 7763'e kıyasla 20 popüler AI iş yükünün geniş bir karışımında 1,5 kata kadar daha yüksek performans ve Nvidia A100 GPU'ya karşı 20 popüler AI iş yükü geniş bir karışımda 1,3 kata kadar daha yüksek performans sağlıyor.

Yerleşik güvenlik: Yüzlerce araştırmanın ve üretim dağıtımının yanı sıra, zaman içinde sürekli olarak güçlendirilme yeteneği ile Intel SGX, hassas kod ve verileri sistemdeki en küçük potansiyel saldırı yüzeyiyle koruyor. Artık, enklavlara sahip 2 soketli Xeon Scalable işlemcilerde ana akım iş yüklerinin taleplerini desteklemek ve 1 terabayta kadar kod ve veriyi izole edip işleyebilmek için mevcut. Intel® Total Memory Encryption ve Intel® Platform Firmware Resilience gibi yeni özelliklerle birleştiğinde, en yeni Xeon Scalable işlemciler günümüzün en acil veri koruma endişelerini gideriyor.

Yerleşik kripto hızlandırma: Intel Crypto Acceleration, bir dizi önemli kriptografik algoritmada çığır açan bir performans sunuyor. Bir günde milyonlarca müşteri işlemi gerçekleştiren çevrimiçi perakendeciler gibi şifreleme açısından yoğun iş yüklerine sahip işletmeler, kullanıcı yanıt sürelerini veya genel sistem performansını etkilemeden, müşteri verilerini korumak için bu özelliği kullanabilir.

Buna ek olarak, 3. Nesil Intel Xeon Scalable platformundaki iş yüklerini hızlandırmak için yazılım geliştiricileri, tescilli modellerin teknik ve ekonomik yüklerinden özgürleştiren açık oneAPI ve çapraz bir mimari programlama kullanarak uygulamalarını optimize edebilirler. Intel® oneAPI Toolkits, gelişmiş derleyiciler, kitaplıklar ve analiz ve hata ayıklama araçları aracılığıyla işlemcilerin performansını, yapay zekayı ve şifreleme yeteneklerini gerçekleştirmeye yardımcı oluyor.

Intel Xeon Scalable işlemciler, Intel Select Solutions'ın %80'ine kadarının yıl sonuna kadar yenilenmesiyle; 500'den fazla dağıtıma hazır Intel® IoT Market Ready Solutions ve müşteri dağıtımlarını hızlandırmaya yardımcı olan Intel Select Solutions ile destekleniyor.

Endüstri Lideri Veri Merkezi Platformu

Intel’in veri merkezi platformları, verileri taşımak, depolamak ve işlemek için benzersiz yeteneklere sahip, piyasadaki en yaygın platformlardır. En yeni 3. Nesil Intel Xeon Scalable platformu, Intel Optane kalıcı bellek 200 serisi, Intel Optane Solid State Drive (SSD) P5800X ve Intel® SSD D5-P5316 NAND SSD'lerin yanı sıra Intel Ethernet 800 Serisi Ağ Adaptörleri ve en son çıkan Intel® Agilex FPGA'lar içeriyor.

Bulut, Ağ ve Akıllı Uçta Esnek Performans Sağlama

Yeni 3. Nesil Xeon Scalable platformu, buluttan akıllı uca kadar çok çeşitli pazar segmentleri için optimize edildi.

Bulut için: 3. Nesil Intel Xeon Scalable işlemciler, bulut iş yüklerinin zorlu gereksinimleri için tasarlanmış ve optimize edildi. Buna ek olarak çok çeşitli hizmet ortamlarını destekliyor. Dünyada 800'den fazla bulut hizmeti sağlayıcısı, Intel Xeon Scalable işlemciler, üzerinde çalışıyor ve en büyük bulut hizmeti sağlayıcılarının tümü, 2021'de 3. Nesil Intel Xeon Scalable işlemcilerle desteklenen bulut hizmetleri sunmayı planlıyor.

Ağ için: Intel’in ağ için optimize edilmiş “N-SKU''ları, çeşitli ağ ortamlarını desteklemek için tasarlandı ve birden fazla iş yükü ve performans seviyesi için optimize edildi. En yeni 3. Nesil Intel Xeon Scalable işlemciler, önceki nesle göre geniş çapta konuşlandırılmış çeşitli ağ ve 5G iş yüklerinde ortalama %62 daha fazla performans sunuyor.[i] 400'den fazla Intel® Network Builders üyesinden oluşan geniş bir ekosistemle çalışan Intel, 3. Nesil Intel Xeon Scalable işlemci "N SKU''larına dayalı çözüm planları sunuyor, bu da vRAN, NFVI, sanal CDN ve daha fazlasını içeriyor.

Akıllı uç için: 3. Nesil Intel Xeon Scalable işlemciler, akıllı uçta güçlü yapay zeka, karmaşık görüntü veya video analizi ve birleştirilmiş iş yükleri için gereken performans, güvenlik ve işlevsel kontrolleri sunuyor. Platform, görüntü sınıflandırması için önceki nesillere göre 1.56 kat daha fazla yapay zeka çıkarım performansı sunuyor.[ii]

Intel Hakkında

Intel (Nasdaq: INTC), dünyayı değiştiren teknolojisiyle endüstride bir lider konumundadır ve küresel ilerlemeyi kolaylaştırarak yaşamları zenginleştirir. Moore Yasası’ndan ilham alarak, müşterilerimizin en büyük zorluklarının üstesinden gelmelerine yardımcı olmak, yarı iletkenlerin tasarımını ve üretimini sürekli olarak geliştirmek için çalışıyoruz. İşletmeleri ve toplumu iyileştirmek için verilerin potansiyelini, yapay zekayı, bulut, ağ, uç ve her tür bilgi işlem cihazına dahil ederek açığa çıkarıyoruz. Intel’in yenilikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için newsroom.intel.com ve intel.com adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Performans, kullanıma, yapılandırmaya ve diğer faktörlere göre değişir. www.Intel.com/PerformanceIndex adresinden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Performans sonuçları, yapılandırmalarda gösterilen tarihlerdeki testlere dayanmaktadır ve genel kullanıma açık bütün güncellemeleri yansıtmayabilir. Yapılandırma ayrıntıları için yedeklemeye bakınız. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenliğe sahip değildir.

Intel, Principled Technologies tarafından yönetilen BenchmarkXPRT Geliştirme Topluluğu da dahil olmak üzere çeşitli kıyaslama gruplarına katılarak, sponsorluk yaparak ve / veya teknik destek sağlayarak karşılaştırmaların geliştirilmesine katkıda bulunur.

Maliyetleriniz ve sonuçlarınız değişkenlik gösterebilir.

Intel teknolojileri, etkinleştirilmiş donanım, yazılım veya hizmet aktivasyonu gerektirebilir.

Bazı sonuçlar tahmin edilmiş veya simüle edilmiş olabilir.

Intel, üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Doğruluğu değerlendirmek için diğer kaynakları inceleyebilirsiniz.

Tüm ürün planları ve yol haritaları önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.

Bu belgede mevcut, gelecekteki planlara veya beklentilere atıfta bulunan ifadeler ileriye dönük ifadelerdir. Bu ifadeler mevcut beklentilere dayanmaktadır ve gerçek sonuçların bu tür ifadelerde belli edilen veya ima edilenlerden önemli ölçüde farklı olmasına neden olabilecek birçok risk ve belirsizlik içermektedir. Gerçek sonuçların önemli ölçüde farklılık göstermesine neden olabilecek faktörler hakkında daha fazla bilgi almak için, www.intc.com adresindeki en güncel gelir raporuna ve SEC dosyalarımıza bakınız.

©️ Intel Corporation. Intel, Intel logosu ve diğer Intel markaları, Intel Corporation veya yan kuruluşlarının ticari markalarıdır. Diğer isimler ve markalar başkalarının mülkiyetinde olabilir.

[i] Bkz. [91] www.intel.com/3gen-xeon-config. Sonuçlar farklılık gösterebilir.

[ii] Bkz. [121] www.intel.com/3gen-xeon-config. Sonuçlar farklılık gösterebilir.Yorumlar (0)
banner82
29°
açık
banner62
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş’taki 18 katlı bina, Yıkılmalı Mı? Yıkılmamalı Mı?
Kahramanmaraş’taki 18 katlı bina, Yıkılmalı Mı? Yıkılmamalı Mı?
Namaz Vakti 26 Temmuz 2021
İmsak 03:46
Güneş 05:24
Öğle 12:44
İkindi 16:34
Akşam 19:54
Yatsı 21:25
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
Günün Karikatürü Tümü
banner69
banner113
banner133