Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven İstanbul Yenikapı’da düzenlenen Kahramanmaraş Tanıtım Günleri etkinliği hakkında konuştu. Başkan Güven, “Bu tarz etkinliklerin güzel tarafı gurbetteki vatandaşlarımızın memleket hasretlerini bir nebze de olsun gidermesidir” dedi.

İstanbul Yenikapı’da düzenlenen Kahramanmaraş Tanıtım Günleri’nde Kahramanmaraş’ın tüm güzellikleri insanlara tanıtılıyor. Son yıllarda yaptığı önemli atılımlarla adından sıkça söz ettiren Afşin Belediyesi de açtığı stant ile Afşin’in kültürel mirasını insanlara aktarıyor.

Afşin’den güzel kokular yayılıyor! Afşin’den güzel kokular yayılıyor!

Afşin Belediyesi’nin açtığı stant hakkında konuşan Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, “İstanbul’da düzenlenen bu etkinliğe Afşin Belediyesi olarak biz de katkı verebilmek için buraya geldik. Afşin olarak bizim söyleyeceğimiz ve insanlara anlatacağımız çok şeyler var. Gelişen taraflarımız var, mevcut olan taraflarımız var ve biz bunlarla etkinliğe katılmak istedik. Aromatik bitkilerimiz ile, Eshabı Kehf ile burada bulunmak istedik. Biliyorsunuz Türkiye’nin en büyük lavanta bahçesi Afşin’de kuruldu ve Türkiye’nin ilk arı evi Afşin’de açıldı. Bu çalışmalarımızda Hacettepe Üniversitesi, Sütçü İmam Üniversitesi ve Medipol Üniversitesi ile iş birlikleri yapıyoruz. Projelerimizin tamamını bilimin desteğini arkamıza alarak yapıyoruz. Hacettepe Üniversitesi ile birlikte ilaç araştırma çalışmalarına biz de ortak olduk. Bizim ürünlerimiz ilaç sanayisinde kullanılacak ve Medipol Üniversitesi ile de mimarlık alanında iş birliğimiz var. Yine aromatik bitkiler ve arıcılık alanında çok ciddi yatırımlarımız var onunla ilgili son çalışmalarımızı yaptık. Aroma tedavi ve terapi konusunda KSÜ ile işbirliği içerisine girdik ve bu tedavi yöntemi ilk defa Afşin’de gerçekleştirilecek. Bu çalışma hem KSÜ hem de bizim için çok önemli” dedi.

Başkan Güven, “Bu tarz etkinliklerin bir güzel tarafı da gurbetteki vatandaşlarımızın memleket hasretlerini bir nebze de olsun gidermesidir. Burada memlekete hasret olan insanlar gelerek memleket hasretlerini bir nebze de olsa dindirebilecekler. Kahramanmaraş’ın tanıtım açısından İstanbul gibi Türkiye’nin metropol kentinde bu etkinliğin önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum. Eshabı Kehf’i, Vakıflar Genel Kurulu’ndan devraldık ve bu yer bizim için bereket kaynağımız. Aromatik bitki çalışmaları ise Afşin’in kalkınma projeleridir ve bu konuda kendi markamızı yaptık ve para kazanıyoruz. Aynı zamanda Arı Evi projesi ile bizim kolonilerimiz ile birlikte ilk bal hasadını Temmuz ayında yapacağız” diye konuştu.