Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kavaklıdere İlçe Başkanı Mehmet Gülhan, Muğla’nın Milas ilçesinde düzenlenen 'Zeytin Hayattır' mitingiyle ilgili değerlendirmede bulundu. Zeytinliklerin Türkiye'nin kalbi olduğunu belirten Başkan Gülhan, " Halkla beraber el ele verip, bu kıyımı durduracağız" dedi.

Ali Öztunç, ‘Etkinlikte emeği geçen herkesi kutluyor ve destekliyorum’ Ali Öztunç, ‘Etkinlikte emeği geçen herkesi kutluyor ve destekliyorum’

"TEK DERTLERİ YANCILARINI ZENGİN ETMEK"

İktidarın sadece rant peşinde koştuğunu belirten Başkan Gülhan,"Muğla’nın Milas ilçesinde düzenlenen 'Zeytin Hayattır' mitinginde zeytin ve tarım arazilerinin maden ocaklarına dönüştürülmek istenmesine yönelik büyük tepki gösterildi. Öğle saatlerinde düzenlenen Zeytin Hayattır mitingine Muğla ili ve ilçelerinin yanı sıra İzmir, Bergama, Denizli ve Aydın illerinden yüzlerce çevreci ve doğasever katıldı. Muğla'ya gelen karayollarında Ula Kavşağı ile Bodrum ve Yatağan ilçelerinde çevreci grupların bulunduğu otobüslerin güvenlik güçleri tarafından sık sık durdurulduğu bazıların cezai işlem uygulandığı da tespit edildi. Mitinge Muğla ve İzmir Barolarına üye avukatlarda destek verdi.Miting öncesinde düzenlenen yürüyüşte sık sık ‘Havama Suyuma Zeytinime Dokunma’ sloganları atıldı. Mitinge katılan ellerinde ‘Zeytin Ağacını Savunuyoruz, Ölmez Ağacını Savunuyoruz, Zeytin İçin Adalet , Zeytinime Dokunma, Kömürsüz Muğla İçin El Ele, Zeytin Kardeşliği Kazanacak’ pankartları taşındı. Hepimiz 1 Mart 2022 tarihinde iktidarın skandal kararıyla karşı karşıya kaldık.1 Mart 2022 Tarih ve 31765 Sayılı Resmi Gazete de yayınlanan yönetmelik ile ‘'Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından, Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin, ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yürütülen madencilik faaliyetleri için zeytinlik alanlar sökülebilir veya taşınabilir ifadesi ile  zeytin sahalarının madencilik faaliyeti için kaldırılmasının önü açıldı. Bizler de bu kararın hemen arkasından gerekli işlemleri başlattık. Karara itiraz ettik, halkı bilinçlendirdik. Zaten buranın halkı da bu karara aşırı tepkili. Bölgede 280 gündür Akbelen Direnişçileri grubu ve köylüler, nöbet tutuyor. Bizde maddi, manevi destek oluyoruz. Fakat iktidar kıyıma daha şimdiden başladı.Yönetmeliğin ardından bölgedeki termik santrallerin işletmesini yapan Yeniköy Kemerköy Enerji A.Ş.'nin Akbelen bölgesindeki zeytinlik alana girerek 25-30 adet zeytin ağacını usulsüz olarak söktü. İktidar yine çok yanlış bir karar alıyor. Sırf yancılarını zengin etmek için rant peşinde koşuyor, halkı ve Türkiye'nin geleceğini gram düşünmüyor. Fakat ne karar verirlerse versinler biz bu kıyıma dur diyeceğiz. Her zaman halkın, Türkiye'nin, çiftçinin, üreticinin yanında olacağız"şeklinde konuştu.