Rusya-Ukrayna savaşıyla tarihi zirveleri gören Brent petrol fiyatlarında dalgalanma sürüyor.

Son dönemde düşüş trendine giren Brent petrolün varil fiyatı 94 dolara kadar geriledi.

Brent petrolde yaşanan bu dalgalı seyir akaryakıt fiyatlarında indirim beklentisi oluşturdu. Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre, yarın akşam saatlerinden itibaren geçerli olmak üzere benzin ve motorin fiyatlarında büyük indirimlere gidilecek. 

AKARYAKITTA İNDİRİM BEKLENTİSİ

Döviz kurundaki oynaklık ile Brent petrol fiyatlarındaki dalgalanma akaryakıt fiyatlarına da zam veya indirim olarak yansıyor. Brent petrolün değer kaybı akaryakıt fiyatlarında indirim beklentisi oluşturdu.

Vatandaşlar tarafından yakından takip edilen akaryakıt fiyatlarına son 2 haftada art arda zam gelmişti. Motorin grubuna üst üste gelen 5 zammın ardından ise benzine indirim yapılmıştı. Son zam ve indirimlerin ardından motorin ile benzin arasındaki fark 6 liraya dayanırken benzinin litresi ortalama 20,20 TL’den satılırken motorinin litresi ise ortalama 27 liradan satılıyor.

BENZİN VE MOTORİNE NE KADAR İNDİRİM GELECEK?

Borsadaki hareketlilik sonrası bankalardan flaş adım: Tek tek duyurdular Borsadaki hareketlilik sonrası bankalardan flaş adım: Tek tek duyurdular

Brent petrol fiyatlarında yaşanan sert düşüş, akaryakıt fiyatlarında indirim beklentisi oluşturdu. Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre, yarın akşam saatlerinden itibaren geçerli olmak üzere benzinde 94 kuruş, motorinde ise 1,57 liralık indirim bekleniyor.

Petrol ve dolar kurundaki değişime bağlı olarak indirim tutarların değişiklik olabileceği de kaydedildi.