Kahramanmaraş 11°
açık
Ticari Defter Kapanışı Kahramanmaraş İlçeler Türkiye Politika Ekonomi Spor Kültür Sanat Sağlık TEKNOLOJİ Dünya Ana Kategori AKDENİZ Özel Haber Genel MAGAZİN Bilim, Teknoloji Yerel ASAYİŞ ÇEVRE HABERDE İNSAN EĞİTİM BİLİM VE TEKNOLOJİ

Ticari defterlerin açılış veya kapanış onaylarını zamanında yaptırmayanlara, 2017 yılında 5.408,00 TL. idari para cezası uygulanmaktadır.

Türk Ticaret Kanunu düzenlemelerine 2016 yılında fiziki ortamda tutulan yevmiye defterlerinin 30 Haziran 2017 Cuma günü sonuna kadar notere ibraz edilip son kaydın altına noterce "Görülmüştür" ibaresi yazılarak mühür ve imza ile onaylanarak kapatılması gerekmektedir.

Ticari defterlerin elektronik ortamda tutulması hâlinde (E-Defter) defterlerin açılışlarında ve yevmiye defteri ile yönetim kurulu karar defterinin kapanışında noter onayı aranmamaktadır.

Dolayısıyla mükelleflerin yevmiye defterlerinin kapanış tasdiklerinin 30 Haziran 2017 Cuma günü sonuna kadar Notere yaptırılması gerekmektedir. Ticari defterlerin açılış veya kapanış onaylarını zamanında yaptırmayanlara 2017 yılında 5.408,00 TL. idari para cezası uygulanmaktadır.

6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 64’üncü maddesinde her tacirin ticari defterleri tutmak ve defterlerinde, ticari işlemleriyle ticari işletmesinin iktisadi ve mali durumunu, borç ve alacak ilişkilerini ve her hesap dönemi içinde elde edilen neticeleri, bu Kanuna göre açıkça görülebilir bir şekilde ortaya koymak zorunda oldukları belirtilmiştir.

Mükelleflerin fiziki ortamda kullanacakları defterlerinin Türk Ticaret Kanunu ve Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre açılış ve sadece Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre de kapanış tasdiklerini yaptırmaları gerekmektedir. Ticari defterlerin elektronik ortamda tutulması hâlinde (E-Defter)  elektronik defterlerin açılışlarında ve kapanışında noter onayı aranmamaktadır.

Fiziki ortamda tutulan yevmiye defteri, defteri kebir ve envanter defteri ile diğer defterlerin açılış onayları, kuruluş sırasında ve kullanılmaya başlanmadan önce noter tarafından yapılmaktadır.

Yevmiye defterinin kapanış onayı, izleyen faaliyet döneminin altıncı ayının sonuna kadar (30 Haziran), yönetim kurulu karar defterinin kapanış onayı ise izleyen faaliyet döneminin birinci ayının sonuna (31 Ocak) kadar notere yaptırılmak zorundadır.

Buna göre Türk Ticaret Kanunu düzenlemelerine 2016 yılında fiziki ortamda tutulan yevmiye defterinin 30 Haziran 2017 Cuma günü sonuna kadar notere ibraz edilip son kaydın altına noterce "Görülmüştür" ibaresi yazılarak mühür ve imza ile onaylanması gerekmektedir.

 

Maraş Pusula Haber - maraspusula.com / Yazar, Lütfi Köse

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.